Spotkanie z fotografią Wojciecha PrażmowskiegoZapraszamy 11 sierpnia o godz. 19.00 do częstochowskiego Odwachu, gdzie w ramach miejskiej akcji „Aleje – tu się dzieje” zobaczymy i  poznamy twórczość Wojciecha Prażmowskiego -  znakomitego i uznanego w świecie polskiego fotografa, przedstawiciela nurtu fotografii kreacyjnej.

Organizatorem spotkań jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu. Wieczorne spotkania fotograficzne, odbywają się we wtorki, zamiennie ze spotkaniami filmowymi. Potrwają do otwarcia wystawy 10. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. To właśnie jubileuszowa edycja konkursu jest pretekstem do zorganizowania wtorkowych spotkań. Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatny.

Wojciech Prażmowski - urodził się w 1949 w Częstochowie W latach 1972 - 74 studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie (dyplom w 1974). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1977). Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a wcześniej także Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Na początku swojej kariery wykonywał zlecenia dla Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Częstochowie, które przekraczały zakres zwykłej inwentaryzacji. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Od samego początku chętnie stosował zabieg fotomontażu, a także interwencje w obraz pozytywowy, co miało swą polską tradycję w doświadczeniach z kręgu piktorializmu, a także z eksperymentów grupy "Zero 61". W II połowie lat 90. rozpoczął kolejny etap swej twórczości polegający na tworzeniu foto-obiektów, które mogły być prezentowane jako samoistne dzieła sztuki lub być wykorzystane do wykonania "fotografii inscenizowanej". W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii Hommage a... poświęconej wybitnym twórcom XX wieku, których osobiście ceni i których idee chciałby kultywować. W końcu lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999) opowiadająca we wszechstronny sposób o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe Bardzo martwe natury o fowistycznym i nowoczesnym rozumieniu koloru, a od początku XXI wieku stosuje połączenie fotografii barwnej z koncepcją dokumentu fotograficznego (wystawa Zarzecze), co świadczy o tym, że artysta poszukuje nowych znaczeń nie tylko w formule "fotografii inscenizowanej", ale i w dokumencie. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach i projektach  w kraju i za granicą, m.in.: Czas zapamiętany. Mała Galeria 1977 – 2006  (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007);  Lumo Triennia of Photography (Jyväskylä, Finlandia 1994, 2004); Miejsca i duch miejsc (Paryż, Francja 2004); Photosynkyria (Saloniki, Grecja 2002); 1st Ars Baltica Triennale (Schleswig Holstein, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallinn, Odense, Warszawa, Poznań, Paryż 1996, 1998); Vigovisions( Vigo, Hiszpania 1996, 1998);  Europe, Europe 100 Years of Avantgarde in Central and Eastern Europe  (Bonn, Niemcy 1994); L’Ange Brise, Mission Photographique Transmanche (CRP Douchy, Francja 1994). Album Rodzinny z Polski (Fotofest, Houston 1992). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art  w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art. w Tokio, Alvar AAlto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo,  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Lauders Foundation w Nowym Jorku oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich.


Odwach
Adres: Al. NMP 45a, Częstochowa
Termin spotkania: 11 sierpień 2015 r. godz. 19.00
Spotkanie z fotografią dokumentalną i kreacyjną Wojciecha Prażmowskiego

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.