Album fotografii będący katalogiem wystawy "Sąsiedzi od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki" to prezentacja, części niezwykłego archiwum fotograficznego stworzonego przez Franciszka Lepicha (1909-2000) - fotografa amatora z Oleszki, działającego w latach 20. 30. i 40. XX wieku. Wystawa prezentowana we wrześniu i październiku 2021 roku w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Pomysł wystawy zakładał taki dobór i układ fotografii, by złożyły się one na zwarty cykl pn.: "Od narodzin aż po śmierć", obrazujący życie człowieka - w tym wypadku Ślązaka - z podziałem na takie etapy, jak narodziny, dzieciństwo, małżeństwo, starzenie się oraz śmierć. Gdy się ogląda fotografie Lepicha, można te etapy prześledzić, łącząc z sobą uwiecznione na nich bardziej szczegółowe sytuacje (chrzest, roczek, komunia, szkoła, narzeczeństwo, ślub, praca, zabawa, odpoczynek, modlitwa, jesień życia, choroba i ostatnie pożegnanie). Zatem fotografie te odtwarzają w zasadzie pełny cykl ludzkiej egzystencji. Ilustrują przy tym otaczający mikroświat - ten bliski, własny, w tym wypadku wiejski, oprócz tego dają wyobrażenie o dawnym życiu, a w szerszym ujęciu - o historii i kulturze śląskiego regionu. Wykonane przez Lepicha zdjęcia jego krajan kryją w sobie wiele interesujących treści. Ubiory, rekwizyty, gesty, pozy są swego rodzaju kodem umożliwiającym odczytanie informacji o tamtej społeczności, o sposobie życia jej członków, ich wizji świata, sposobie myślenia, systemie wartości i o wierzeniach. Ukazują też role społeczne, zawodowe, stosunek do innych ludzi, a także do zwierząt i przyrody.
Na cykl składa się 100 wyróżniających się fotografii głównych, które starano się przedstawić w atrakcyjny poznawczo sposób, wykorzystując w tym celu racjonalnie współczesne rozwiązania aranżacyjne i multimedialne. Fotografie pokazano w znacznej części w postaci powiększeń. Ich wydruki wielkoformatowe, umieszczone na specjalnych panelach wystawienniczych (ściankach ekspozycyjnych), opatrzono opisem identyfikacyjnym. Pozostałe fotografie ze zbioru (składa się on łącznie z 750 szklanych negatywów) są wyświetlane na dużym ekranie w formie prezentacji multimedialnej, stanowiącej ciągły pokaz slajdów. (...)
Magdalena Górniak-Bardzik
Sąsiedzi od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki
- Pomysł, scenariusz, nadzór nad realizacją projektu: Magdalena Górniak-Bardzik
- Teksty: Helga Bieniusa, Jarosław Gałęza, Magdalena Górniak-Bardzik, Teresa Smolińska, Marek Szyryk
- Opracowanie językowe i korekta: Jolanta Brodziak
- Wybór materiałów na wystawę: Helga Bieniusa, Sławoj Dubiel, Magdalena Górniak-Bardzik, Maria Lepich, Sławomir Mielnik
- Opracowanie graficzne fotografii wystawowych: Sławoj Dubiel
- Opisy fotografii: Helga Bieniusa, Magdalena Górniak-Bardzik, Maria Lepich
- Identyfikacja osób na fotografiach archiwalnych: Róża Bomba, Teresa Bugiel, Piotr Jelito, Cecylia Lippa, Teresa Michna, Joachim Porada, Gabriela Porada, Jerzy Szołtysek, Anna Stosiek
- Projekt i aranżacja wystawy, projekt i opracowanie graficzne oraz skład i łamanie katalogu, a także materiałów promocyjnych: Marek Krajewski
- Na okładce wykorzystano zdjęcie rodziny Poradów z Żyrowej wykonane z okazji pierwszych urodzin Marii Porady, Żyrowa, 1946 (fot. Franciszek Lepich)
- Wydawca: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
- Rok wydania: 2021
- ISBN 978-83-955642-3-9
- Ilość stron: 128
- Wymiary: 221x296mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Publikowane fotografie pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia "Nasze Dziedzictwo" w Żyrowej.
Katalog jest dostępny w formie cyfrowej na stronie internetowej projektu Sąsiedzi od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki.
Strona www: https://franciszeklepich.pl