Album "Rzeszów pejzaż dawnego miasta" to zbiór ocalałych do dnia dzisiejszego fotografii Andrzeja Bujniaka, wykonanych w latach 1905-1918 w Rzeszowie, przedstawiają charakterystyczny klimat galicyjskiego miasta, z jego tradycjami i bogatą kulturą.
Miasto na prawie magdeburskim lokował w 1354 r. król Kazimierz Wielki, nadając go wraz z przyległymi włościami rycerzowi Janowi Pakosławicowi ze Stróżysk, którego potomkowie przyjęli nazwisko Rzeszowskich. Z grodu obronnego, obejmującego tereny wokół dzisiejszego kościoła farnego i Rynku, Rzeszów rozrastał się wraz ze zmieniającym się korytem Wisłoka. To właśnie ta rzeka dostarczała wielu Rzeszowianom pożywienia, pracy i wypoczynku. Miastem z wytyczonymi ulicami, sklepami i piętrowymi kamienicami Rzeszów stał się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Swoją siedzibę miały tu władze powiatowe i duży austriacki garnizon wojskowy. Mieszkańcy byli w większości Polakami, ale żyła tu także duża grupa Żydów z własnym samorządem i domami modlitwy, mała grupa Rusinów zwanych dzisiaj Ukraińcami, a także spolonizowani przedstawiciele władz zaborczych. W wiek XX weszło miasto z ukształtowanym centrum, wytyczonymi, a niekiedy i brukowanymi ulicami, oraz z koleją łączącą go ze światem.
Klimat tamtych czasów i tamtego miasta zachował się na starych pocztówkach i fotografiach. Wśród tych, które w dobrym stanie przetrwały do dziś, są negatywowe płytki szklane, na których miasto z początków ubiegłego wieku uwiecznił Andrzej Bujniak - profesor gimnazjalny, mieszkający i pracujący niegdyś w Rzeszowie. Z jego ogromnego dorobku fotograficznego ocalała jedynie niewielka część - 48 klisz. Zdjęcia Bujniaka mają swój klimat i niepowtarzalny nastrój. Przenoszą nas do świata, którego już nie ma, ale wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i zamknąć oczy, by znaleźć się w dawnym Rzeszowie. (...)
Marek Czarnota
Footografie Andrzeja Bujniaka, pochodzą ze zbiorów Witolda Szymczyka.
Rzeszów pejzaż dawnego miasta. Rzeszów 1905-1918 w obiektywie Andrzeja Bujniaka / Scenes from an olden city
- Fotografie: Andrzej Bujniak
- Wstęp: Marek Czarnota
- Wydawca: Agencja Reklamowa Studio Kolor
- ISBN: 83-915139-2-0
- Rok wydania: 2002
- Ilość stron: 84
- Wymiary: 243x226mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze