Katalog "Cybergrafie" których autorem jest Ryszard Czernow, został wydany przy okazji wystawy w Galerii WDK w Rzeszowie, w październiku 2001 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach IV Ogólnopolskiego Sympozjum "Cyber Media".
Ryszard Czernow nazywa swe prace Cybergrafiami i - jak można sądzić - chce w nich połączyć grafikę z Fotografią. Kiedy ogląda się efekty jego pracy nasuwa się refleksja, że znajduje się jeszcze na etapie poszukiwań złotego środka pomiędzy bardziej „realistyczną" z natury rzeczy fotografią, a abstrakcyjną, konstruktywistyczną i formalną grafiką. Wyraźnie rysują się też inspirujące go obszary rzeczywistości, którymi są człowiek i jego wytwory. budowle, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku. Traktuje je jak litery alfabetu, klocki czy puzzle, to znaczy wyodrębnia z naturalnego kontekstu i łączy w nowe, zaskakujące ze zdroworozsądkowego punktu widzenia kompozycje. Charakteryzuje je harmonijna, spójna wizualnie forma złożona z nie pasujących do siebie elementów, zaczerpniętych z różnych porządków rzeczywistości. (...)
Magdalena Rabizo-Birek
Cybergrafie
- Autor: Ryszard Czernow
- Tekst: Magdalena Rabiza-Birek
- Opracowanie: Adam Kus
- Wydawca: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
- Rok wydania: 2001
- Ilość stron: 8
- Wymiary: 210x210mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Ryszard Czernow - artysta multimedialny, z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1994 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. Zrealizowano szereg wystaw indywidualnych jego prac w czołowych polskich galeriach, zaprezentowano cykle: Obraz w kamieniu (2018, pierwsza edycja), Martwe z natury (2016, pierwsza edycja), Świat z cegieł (2011), Ostatni śnieg – przemiany (2011), Dygresje (2010), Światło i kamień (2009), autorska wystawa plakatów (2007), Fotografia? (2006), Tryptyki (2005), Poznałem Go (2005), Bramy do… (2005), Mury Kazimierza (2002), Cybergrafia (2001), Kim byłem – byłem sobie (1995), Ślady (1993), Lata Świetlne (1983). W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej. Od wielu lat zajmuje się także projektowaniem graficznym. W jego projektach szczególną rolę odgrywa bardzo subiektywna autorska fotografia. Jest twórcą plakatów do filmów fabularnych. Jako reżyser i operator zrealizował także szereg teledysków dla kultowych polskich grup muzycznych i wykonawców.