Unikalny album fotograficzny Roberta Pranagala pt. "Memu Miastu" jest to zwieńczenie trwającego dwa lata projektu fotograficznego, którego zamysłem było upamiętnienie roli Lublina w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz cofnięcie się w czasie do okresu międzywojennego.
Zawiera on zdjęcia 101 fotografii przedstawiających współczesne miasto, jednak wykonanych ręcznie przez autora w historycznej, szlachetnej technice olejnej, która przenosi widzów do klimatów miasta międzywojnia, w podróż śladami jak Edwarda Hartwiga, Jana Bułhaka, czy też Stanisława Jacka Magierskiego.
Wprowadzenie do albumu pt. "oczami historyka sztuki i krytyka" napisała Jolanta Męderowicz. Słowo wstępne napisał Lucjan Demidowski - kurator premierowej wystawy "Memu Miastu". W albumie znalazły się również teksty jak opowiadanie "Wiatr Miejski" napisane przez Grażynę Lutosławską specjalnie do tego albumu, oraz tekst "Historia lubelskiej fotografii międzywojnia", o której pisze znawczyni tematu Joanna Zętar.
Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublina na realizację projektu artystycznego, objęty patronatem przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców i Związek Polskich Artystów Fotografików, we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN", a także przy wsparciu wielu osób prywatnych.
Memu Miastu / To my Hemetowan
- Zdjęcia: Robert Pranagal
- Koncepcja: Robert Pranagal
- Tekst: praca zbiorowa
- Skład i łamanie: Michał Woźniak
- Druk: Drukarnia Akapit
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-7825-124-8
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 144
- Wymiary: 230x233mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Robert Pranagal od wielu lat jest związany z lubelskimi instytucjami kultury i środowiskiem fotograficznym. Zafascynowany wykorzystaniem światła jako tworzywa i fotografiami, które wykraczają poza zwyczajną rejestrację realistycznej oczywistości. Główne nurty zainteresowania to portret, fotografia koncertowa, street, oraz fotografia eksperymentalna. Miłośnik technik szlachetnych i alternatywnych. W latach 2009-2015 był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, należy do ZPAF i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii, a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918-2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych prezentacji w kraju i za granicą.