Zapraszamy w czwartek 16 stycznia 2020 roku o godz. 19.00 do Galerii Zajazd w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki na wernisaż poplenerowej wystawy fotografii "Poza czasem Okrąglaki - tajemnica przemijania w czasie... historii niedokończonych" która jest próbą ukazania wyjątkowości tego, co przemija, tego co ważne, smutne, czasem ignorowane i ukryte. Wstęp wolny.
To spontanicznie zorganizowana - inicjatywa współtworzona przez Małgorzatę Pióro i Łukasza Opalińskiego - dwójkę kreatywnych pasjonatów życia i fotografii, którzy dzielą się swoją pasją i wiedzą podczas plenerów, podróży, warsztatów i projektów fotograficznych.
Zaprezentowane zostaną prace 6 fotografów, którzy wiosną 2019 roku wspólnie i twórczo spędzili jeden weekend w Miałkówku pod Płockiem. Była to to przestrzeń kreowania opowieści w obrazach, w których ludzie snują opowieści o obrazach ukrytych głęboko w nich. O tym, co zachwytem, zadumą i ciekawością jest... O patrzeniu, przeżywaniu i zatrzymaniu... tego, co ważne i znaczące... w nas. Historie opowiadające o zdarzeniach zatrzymanych w czasie, nieprzypadkowych spotkaniach, ludzkich przeżyciach. Pejzaże pełne zadumy i refleksji, przedmioty zaklęte magią chwili, spotkania z tym, co niewidoczne, muzyka poza kadrem.
Okrąglaki to zbudowany w latach 60-tych a opuszczony w latach 90-tych Szkoleniowo-Wypoczynkowy Ośrodek „Lucień”. Kompleks w Miałkówku wybudowały dla swoich pracowników Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lnianego. Fabryka, która zdobywała za swe produkty nagrody w Paryżu i która w czasach największej świetności zatrudniała niemal 10 tys. ludzi, w swoim majątku miała także Ośrodek Wypoczynkowy pod Płockiem. Miejsce doskonałe do odpoczynku, blisko jeziora, wygodne, z dużymi parkingami, kortami tenisowymi, boiskami do koszykówki i piłki nożnej oraz placami zabaw dla dzieci. W czterech budynkach znajdowało się łącznie 120 pokoi o wysokim standardzie, recepcja, kuchnia i stołówka (powierzchnia zadaszona to około 7 tys. m²). Zakłady splajtowały w 1997 roku, sam ośrodek w Miałkówku funkcjonował jeszcze przez kolejnych 10 lat. Budynki Ośrodka „Lucień” były kilkukrotnie wystawiane przez komornika na sprzedaż, wreszcie przejęła je Gmina Gostynin. Niestety, od 2007 roku okrąglaki popadają w coraz większa ruinę i dewastację, a tętniące kiedyś wakacyjnym życiem obiekty stają się… miejscem, które znika…
Małgorzata Pióro - artysta fotografik, pedagog, socjolog, arteterapeuta, wykładowca, certyfikowany trener, trener „doświadczania”, trener metody „Biegun” Marka Kamińskiego, facylitator, podróżniczka. Prowadzi autorskie warsztaty „Sztuka Patrzenia” w Krakowie, Londynie, Dublinie i Lwowie, a także w różnych miastach Polski. W Krakowie współprowadziła warsztaty fotograficzne „Przygoda z Fotografią”. Realizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach autorskich fotograficznych i rozwojowych projektów, także unijnych.
Łukasz Opaliński - fotograf freelancer, grafik, operator, scenarzysta, czasem reżyser. Absolwent Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na kierunku operatorsko-montażowym. Absolwent AMA Akademii Multiart, kierunek operatorski. Wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa oraz Akademii Fotografii w Krakowie. Prezentował swoje prace fotograficzne w technikach fotografii analogowej; jak guma dwuchromianowa, brąz Van Dyke'a, brom, techniki bezkamerowe na siedmiu wystawach w 2018 roku.
Joanna Hadam - polonistka, urzędnik w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, absolwentka Studium Fotografii, autoryzowanego przez Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, uczestniczka plenerów fotograficznych „Spontanu zorganizowanego”.
Małgorzata Wykręt - absolwentka Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Pozytywnie zakręcona zafascynowana filmem, fotografią i życiem we wszystkich jego barwach, odcieniach, postaciach. Szczególnie fotografia stała się jej pasją, bo kocha utrwalać ulotność i niepowtarzalność chwili.
Justyna Anna Żołna - fotografuje od 10 lat. Ukończyła w 2010 „Przygodę z fotografią” (autorski projekt Małgorzaty Pióro i Zygmunta Nowaka). Doskonali swe umiejętności ze „Spontanem Zorganizowanym” oraz podczas sesji foto-coachingowych z Małgorzatą Pióro. Zawodowo zupełnie nie związana z fotografią. Największa pasja fotograficzna: opuszczone miejsca. Największa pasja życiowa: podróże.
Raymond Woishek - obecnie mieszka w Newport, Rhode Island. Nauczyciel fotografii, rysunku, grafiki, malarstwa, filmów dokumentalnych i animacji w St. George’s School. Ukończył ASP Kraków, WFP w 2001 r. Pasjonat fotografii, zainspirowany doświadczeniami pleneru fotograficznego Spontanu Zorganizowanego w Miałkówku.
Poza czasem. Okrąglaki - tajemnica przemijania
Miejsce wystawy:
Galeria Zajazd
:
Kraków
Adres:
Papiernicza 2