Książka "Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej" przedstawia historię bielsko-bialskiej fotografii od końca XIX wieku do lat II wojny światowej. Publikacja towarzyszyła wystawie pod tym samym tytułem, która była pokazywana w Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, od 11 października 2019 do 29 marca 2020 roku.
Książka, którą oddajemy w Państwa ręce, przdstawia najnowszy stan badań nad dziejami bielsko-bialskiej fotografii od około 1860 roku do lat II wojny światowej. Opisano w niej w porządku chronologicznym wszystkie atelier działające w mieście i okolicy, przedstawiono losy ich właścicieli, a także usystematyzowano i zaprezentowano niemal wszystkie dotychczas poznane kartoniki firmowe z ich fantazyjnymi wienietami. Część ilustracyjna to jedyny w swoim rodzaju, malowany światłem portret mieszkańców miasta i okolic, kalejdoskop typów ludzkich. Są pośród nich niemowlęta, usiłujące zachować powagę małe łobuziaki, chłopcy i dziewczęta w strojach komunijnych. Kokieteryjne młode damy, pewni siebie, odziani zgodnie z aktualnymi kanonami mody dandysi, szczęśliwi narzeczeni i świeżo poślubieni małżonkowie. Grupy familijne, dostojni starcy i nobliwe matrony. Wojskowi, duchowni, członkowie organizacji społecznych i politycznych, pracownicy fabryk, odziani w uniformy urzędnicy magistratu i funkcjonariusze straży miejskiej. Niezwykła rekwizytornia, w której możemy oglądać kostiumy z minionych epok, preferencje modowe naszych poprzedników. (...)
Iwona Purzycka
Materiał ilustracyjny który znalazł się w książce pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Pawła Miodońskiego, Piotra Keniga, Beaty Mikuszewskiej, rodziny Bruell oraz rodziny Orczykowskich.
Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej
- Autor: Piotr Kenig
- Redakcja: Iwona Purzycka
- Skanowanie materiału archiwalnego: Paweł Kenig, Alicja Migdal-Drost
- Renowacja cyfrowa i retusz materiału archiwalnego: Paweł Kenig, Alicja Migdal-Drost
- Przekład na język angielski i redakcja: Bogumiła Zdzitowiecka, Vincent Zdzitowiecki
- Przekład na język niemiecki i redakcja: Piotr Kenig, Georg Junkner
- Wydawca: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-881056-4-7
- Ilość stron: 223
- Wymiary: 241x270mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski, niemiecki
- Wydanie: pierwsze