Książka "Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku" której autorką jest Monika Piotrowska to opowieść o losach ludzi fotografii w Poznaniu. Książka wydana przez PIX.HOUSE w 2020 roku.
Opracowanie zawiera ponad 120 zdjęć, w tym obrazy codzienności Armii Polskiej we Francji utrwalone przez Tadeusza Cypriana, weduty Poznania podczas powodzi uchwycone przez Balbinę Mirską i perełkę - akt Zofii Stelmachówny, jedynej niezależnej fotografki poznańskiej w międzywojniu, która zdobyła pozycję artystki.
Fotografia, jeśli nie była pasją, dawała chleb i ratunek. Zawsze oferowała życie alternatywne. Otwierała furtkę do innej rzeczywistości, pozwalała odetchnąć innym powietrzem, zobaczyć światło. W latach zaborów najpierw okazała się profesją, która odmieniała losy indywidualistów, w tym kobiet, czułych na potencjał ukryty w nowej dziedzinie.
Z końcem XIX w. pozwoliła mozaice narodowościowej miasta ułożyć się we wzór zgodnej współpracy. Efekty okazały się awangardowe.
Książka nie pretenduje do miana opracowania historii poznańskiej fotografii. To opowieść o jej życiu społecznym. Właśnie losy ludzi fotografii są głównym tematem całego tomu. Fotografowie, nawet bardzo elitarni, z racji umiejętności utrwalania ludzkiej fizjonomii zawsze żyli i żyją blisko społeczeństwa. W obrazie ich środowiska okruch swojej historii odnaleźć może każdy z nas.
Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku
- Autorka: Monika Piotrowska
- Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
- Wydawnictwo: PIX.HOUSE / Monika Piotrowska
- Rok wydania: 2020
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 312
- Wymiary: 235x170 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze