Między kreacją a rzeczywistością - wystawa fotografii Galeria Centrum Kultury Lublin

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza w sobotę 18 maja 2024 roku, o godz. 12.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii Studium Fotografii ZPAF "Między kreacją a rzeczywistością".

"Między kreacją a rzeczywistością" rzuca światło na zderzenie świata wyobraźni z otaczającą nas rzeczywistością. W tym ekspozycyjnym doświadczeniu widzowie zostaną zaproszeni do podróży przez różnorodne wymiary fotograficznego wyrazu, gdzie granice między kreacją a rzeczywistością zacierają się, pozwalając na nowe spojrzenie na codzienność.

Wystawa ukazuje niezwykłą różnorodność technik, tematów i perspektyw, które artyści eksplorują, poszukując głębszego znaczenia w otaczającej ich rzeczywistości. Od abstrakcyjnych kompozycji po intymne portrety, od surrealistycznych martwych natur po kolaże i przetworzone autoportrety, jak również eksperymenty studyjne. Prace prezentowane na wystawie rzucają nowe światło na to, co zazwyczaj pozostaje ukryte lub niezauważone.

Poprzez swoje obrazy twórcy prowokują do refleksji nad tym, jak percepcja kształtuje nasze rozumienie świata. Ich prace wywołują pytania o to, jakie są granice między tym, co jest rzeczywiste, a tym, co jest tworzone przez nasze umysły. Czy rzeczywistość jest tylko tym, co możemy zobaczyć i dotknąć, czy może istnieć więcej niż to, co nasze oczy widzą?
Jednocześnie wystawa "Między kreacją a rzeczywistością" celebruje potencjał fotografii jako medium artystycznego, zdolnego do uchwycenia zarówno materialnych jak i niematerialnych aspektów ludzkiego doświadczenia.

Paweł Sypniewski

Agata Rząsowska-Grabicka. Prowadzi własną firmę fotograficzną "Strefa Dobrych Zdjęć”. Przez 9 lat była właścicielką agencji reklamowych „Egalite Media” i „Interakcja”. Pracuję społecznie jako fotografka na rzecz organizacji non profit. Współtworzy gazetę lokalną gazetę „Nasza Choszczówka”, gdzie prowadzi rubrykę „Choszczówka Artystyczna”, w której przedstawia twórczość artystów mieszkających na terenie warszawskiej dzielnicy Białołęka. Jest pomysłodawczynią i organizatorką jednodniowych imprez plenerowych „Ogród sztuki” i „Wernisaż Choszczówkowski”, do których zapraszam artystów aby mogli zaprezentować swoją twórczość. W latach 2017-2022 roku brałam udział w zajęciach Akademii Otwartej, na wydziale grafiki oraz fotografii ASP w Warszawie. Jest słuchaczką 2 roku Studium ZPAF. Obecnie obszar zainteresowań to poszukiwania na styku fotografii i innych dziedzin sztuki, takich jak np. grafika warsztatowa. Wychodzenie z fotografią w świat trójwymiarowy. Przetwarzanie jej za pomocą alternatywnych i szlachetnych technik fotograficznych. Techniki i sposoby wypowiedzi artystycznej dobieram do tematu, który chce poruszyć. Zagadnienia, które mnie interesują to człowiek w najróżniejszych jego aspektach, od społecznych, poprzez relacje z przyrodą po przeżycia wewnętrzne jednostki.

Maria Książek (ur. 1974r. w Warszawie), z wykształcenia mgr inż. Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, absolwentka Studium Plastycznego ze specjalnością wystawiennictwo. Ukończyła również Akademię Fotografii w Warszawie w latach 2021-2022, zwieńczoną wystawą indywidualną fotografii analogowej „Second Life” w Pracowni Wschodniej w Warszawie i albumem zbiorowym „CZĄSTKI” wydanym przez Fundację Kolegium Sztuk Wizualnych. Obecnie jestem studentką 2-iego roku Studium Fotograficznego ZPAF w Warszawie. Zawodowo jako właścicielka studia Goca-Design od 1997r. - projektuje wnętrza mieszkalne oraz użyteczności publicznej. Fotografia jest dla mnie medium, którym pokazuję moje obserwacje o człowieku, o jego historiach i emocjach. W zależności od tematu sięgam po różne środki wyrazu stosując odmienne gatunki i techniki fotografii np. fotografię szlachetną (odbitki srebrowe, cyjanotypie). Eksperymentuję z kolażami, maluję farbami i zarysowuję ołówkiem odbitki barytowe. Uwrażliwiam swoje oko dokumentalisty. Wchodzę również w świat fotografii kreacyjnej gdzie odkrywam cyfrowe możliwości tworzenia surrealistycznych światów oddających tajemnice ukryte w głębokich emocjach umysłu.

Iwona Bal. Z zawodu jestem architektką a z powołania fotografką. Dzięki fotografowaniu pewnego lasu i skończeniu wielu kursów, warsztatów i szkół poznałam jak ważne jest to medium w korespondencji ludzi a nawet obronie przyrody. Moje fotografie lasu można znaleźć na Facebooku na profilu Wesoła ZA LASEM. Obecnie jestem słuchaczem drugiego roku Studium Fotografii ZPAF. Od tej pory problem obrony lasu widzę jeszcze inaczej, a w jego krajobraz wprowadzam człowieka, portret i działanie hapeningowe.

Katarzyna Jackiewicz. Wykształcenie filologiczne (UAM w Poznaniu), absolwentka Studium Plastycznego w Białymstoku i Podlaskiej Akademii Fotografii, obecnie uczestnik Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Zawodowo prowadzi własną firmę oraz pracuje w Fundacji Dialog w Białymstoku. W fotografii interesują mnie głównie martwe natury i kompozycje oraz to, w jaki sposób można za ich pomocą przedstawić idee, refleksje i ukryte procesy naszego funkcjonowania. Lubię kolor i to, jak fotografia łączy się w projekcie z malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, instalacją, myślą i działaniem.

Paweł Sypniewski. Artysta wizualny i fotograf, który w swoich pracach stara się wychodzić poza tradycyjne ramy fotografii. Interesuje go relacja między obrazem a tekstem, oraz eksperymentowanie z łączeniem fotografii z innymi środkami wyrazu. Skupia się przede wszystkim na tematach społecznych. Jego wszechstronny warsztat fotograficzny sprawia, że trudno go jednoznacznie sklasyfikować w ramach jednego stylu. W jego portfolio znajdują się prace o charakterze dokumentalnym, reporterskim, jak i kreacyjnym oraz studyjnym, wykorzystujące również techniki szlachetne. Stara się opowiadać o świecie w sposób subiektywny, unikając obiektywizmu. Jest słuchaczem roku dyplomowego Studium Fotografii ZPAF oraz programu Mentorskiego Sputnik Photos.

Między kreacją a rzeczywistością

sobota 18 maj 2024 12:00

Miejsce wystawy: Centrum Kultury
Adres: Peowiaków 12 : Lublin

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.