Dom Jakuba w Nowym Sączu zaprasza 14 maja 2025 roku, o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Michała Piotrowskiego "Kadisz" z cyklu "Znalezione w Polsce". Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca 2025 roku.
"Kadisz" -to modlitwa za zmarłych. Prezentowana wystawa wpisuje się w tryptyk "Nekropolie" z cyklu "Znalezione w Polsce".
Zdjęcia, które mogą państwo oglądać zostały zrobione w rożnych częściach naszego kraju i są świadectwem narodu który żył pośród nas. Odbitki wykonane są w technice chromianowo – proszkowej.
Tak jak różnorodni są ludzie tak też odmienne są ich groby. Jedne są bogate, marmurowe z wieloma zdobieniami, ogrodzone płotkiem. Inne skromne z zaledwie kilkoma słowami o zmarłych – nie wszystkie rodziny było stać na wiele słów rytych przez kamieniarza.
Dziś większość z nich to kamienne macewy, na których czas zaciera ornamenty. Kiedyś były wśród nich kolorowe. Kobiety miały niebieskie, kapłani czarne, a ornamenty lśniły czerwienią, zielenią czy żółcią. Nie brakowało też złoceń.
Obecnie są szare, z niezrozumiałymi i zatartymi zdobieniami i napisami. Dla tych, którzy je stawiali symbole miały głębokie znaczenie. Odnosiły się do życia duchowego, funkcji pełnionej w społeczności, Pism Świętych, imienia czy też rodu zmarłego.
W polskiej kulturze bez względu na wyznanie szanuje się groby i cmentarze. Mimo wielu wysiłków okupanta niemieckiego, nekropolie będące symbolami wspólnego życia nadal świadczą o minionych wiekach.
Ta wystawa jest świadectwem o czasach, które były i są oraz modlitwą za tych którzy byli i są. Jest po to abyśmy nie zapomnieli, że życie bez względu na to kim się jest kiedyś będzie miało swój kres.
Michał Piotrowski - fotografik, absolwent fotografii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Członek Fotoklubu RP, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Z fotografią związany od dziecka. Pierwszą wystawę indywidualna zaprezentował w 1986r. Od tej pory prezentował się indywidualnie ponad 100 razy w kraju i za granicą. Do największych jego sukcesów można zaliczyć zloty medal na "68 międzynarodowym salonie fotografii w Japonii". Interesuje się fotografią socjologiczną: szczególnie ludźmi będącymi pasjonatami rożnych dziedzin. Wyrazem tego są cykle: „Paszyńskie perełki”, „W cieniu wielkanocnych palm”, „Święto dzieci gór”, „Retrospekcja”, „ Znalezione w Polsce”, „Miniatury Jazzowe” czy „Dziewczyna w okularach”. Sam jest pasjonatem starych technik fotograficznych i rekonstrukcji historycznych. Pracuje w różnych technikach, począwszy od fotografii tradycyjnej srebrowej zarówno czarno białej jak i kolorowej, poprzez techniki cyfrowe, oraz stare historyczne techniki. Prezentuje prace w technice chromianowo-proszkowej (monochromatycznej i kolorowanej), gumie chromianowej (jedno- i wielowarstwowej), gumoil (jedno- i wielokolorowym), cyjanotypii (na papierze, szkle, drewnie, tkaninie, tonowanej i kolorowanej), kalotypii, papier solnym, papier albuminowym, technice pigmentowej, technice olejowej, fotografii otworkowej, fotografii wielkoformatowej na różnych materiałach. W jego twórczości można znaleźć zdjęcia reportażowe jak i konceptualne. Uczy fotografii, prowadzi liczne warsztaty, pokazy, prelekcje ukazując historię fotografii i samą fotografię jako dokument i sztukę. Jego działalność artystyczna i wychowawcza została doceniona przez Ministra Kultury brązowym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” jak i odznaczeniem „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Został również odznaczony medalami „Za zasługi dla fotografii polskiej”, „Za Fotograficzną Twórczość”
oraz Złotym i Srebrnym Jabłkiem za zasługi dla Ziemi Sądeckiej.
Michał Piotrowski - Kadisz
Miejsce wystawy: Dom Jakuba
Adres: Lwowska 12/14 : Nowy Sącz