Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy'ego Romera - album DSH 2010

Album "Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy'ego Romera" to zbiór ponad 60 niepublikowanych dotąd w Polsce zdjęć Willy’ego Römera który w czasie I wojny światowej jako żołnierz niemieckiej armii znalazł się w Warszawie. Książka wydana w 2010 roku przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Album wyjątkowy, nie tylko ze względu na osobę autora, znanego berlińskiego fotografa prasowego z czasów Republiki Weimarskiej, ale także na utrwalony na szklanych negatywach obraz Warszawy i jej mieszkańców sprzed ponad 100 lat. Są to fotografie unikatowe - doskonale zachowane szklane negatywy stanowią jedno z niewielu świadectw życia codziennego mieszkańców Warszawy w okresie I wojny światowej. Jest to również cenny zapis historii miasta odzyskującego pozycję stolicy.

Willy Römer znalazł się w Warszawie jako żołnierz niemieckich wojsk okupacyjnych. W chwilach wolnych od służby przemierzał z aparatem w ręku ulice miasta, zapuszczając się w rejony pomijane zwykle przez ówczesnych turystów. Uwieczniał przede wszystkim stołeczny folklor: żydowskich handlarzy, sprzedawców ulicznych, kramy, sklepiki, sceny z miejskich targowisk.

Część ikonograficzną albumu poprzedzają teksty historyczne znanych varsavianistów: Tomasza Markiewicza o Warszawie w czasie I wojny światowej oraz Jana Jagielskiego o żydowskich mieszkańcach stolicy. Postać Willy’ego Römera przybliża tekst profesora Dietharta Kerbsa, historyka specjalizującego się w historii fotografii niemieckiej okresu Republiki Weimarskiej.

Zdjęcia Willy'ego Römera wykorzystane w albumie pochodzą ze zbiorów agencji bpk - Bildagentur für Kunst, Kultur und Geschichte.

Willy Römer (1887-1979) W 1903 roku rozpoczął naukę zawodu w Berlińskim Towarzystwie Fotograficznym. W latach 1908-1912 pracował w Paryżu u swojego mentora, Karla Deliusa, później w Niemczech w różnych firmach specjalizujących się w fotografii prasowej. Od roku 1915 do 1918 Römer był żołnierzem na różnych frontach. Podczas interwencji zbrojnej w Polsce i na Białorusi w roku 1916 z własnej inicjatywy fotografował życie rosyjskich chłopów na wsi, a także sceny na targach i ulicach. Gdy w 1918 roku Willy Römer powrócił do Berlina, wybuchła tam rewolucja, w wyniku której powstała Republika Weimarska. Römer dokumentował wydarzenia, jakie miały miejsce na ulicach, dzięki czemu stał się jednym z najważniejszych sprawozdawców fotograficznych rewolucji w Berlinie (1918/19). W latach 20. Römer przejął firmę fotograficzną Photothek (Fototekę), która stała się jedną z najważniejszych agencji fotografii prasowej. Jeden z współwłaścicieli firmy był żydowskiego pochodzenia - po dojściu NSDAP i Hitlera do władzy agencję zamknięto. W roku 1942 Römer został wysłany do Poznania, do pracy dla niemieckiej gazety. W 1945 roku powrócił do Berlina i fotografował zniszczone miasto.

Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy'ego Romera

  • Autor: Willy Römer
  • Redakcja: Ewa Kubaczyk
  • Tekst: Jan Jagielski, Diethart Kerbs, Tomasz Markiewicz
  • Projekt graficzny: Łukasz Kamieniak
  • Tłumaczenie na angielski: Barbara Herchenreder, Magda Konopka
  • Tłumaczenie na niemiecki: Roland Borchers
  • Wydawca: Dom Spotkań z Historią
  • ISBN: 978-83-62020-12-6
  • Rok wydania: 2010
  • Ilość stron: 138
  • Wymiary: 210x250mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, aangielski, niemiecki
  • Wydanie: pierwsze

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.