Marianna Michałowska - Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci - książka

Książka "Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci" opisuje fotografię w odniesieniu do kultury popularnej. Niezwykle łatwo zgodzić się z twierdzeniem, iż fotografia nie jest prawdziwym obrazem rzeczywistości, problem natomiast może stanowić przywołanie amatorskiej fotografii rodzinnej. Istotą pamięci nie jest statyczne przechowywanie, lecz twórcze przekształcanie. Ksiązka została wydana przez wydawnictwo Galerię f5 w 2007 roku.

Zdjęcia nie poddane obróbce graficznej, w naturalnym oświetleniu, pozbawione wystylizowanych kreacji – jednak czy to wystarczy żeby nazwać je obrazem rzeczywistości? Bo przecież każdy z nas odczytuje je indywidualnie, przedstawiony kadr nabiera więc subiektywnego spojrzenia odbiorcy, i tu pojawia się kolejne pytanie, czy fotografia w ogóle może być obiektywnym zapisem?

Bohater musi powtórnie przemierzyć swoje życie śladem wszelkich książek, ilustracji i dziecięcych wierszyków, by odzyskać wspomnienia, a tym samym samego siebie. Tak samo, w obrazach utajonych pamięci najciekawsze jest ich wywoływanie.

Książka otwiera serię wydawniczą Galerii f5 & Księgarnii Fotograficznej - "Biblioteka f5".

W książce wykorzystano fotografie m.in. Magdaleny Poprawskiej, Pawła Kuli, Patrycji Orzechowskiej, Alicji Szwinty, Ewy Martyniszyn, M. Kaszkur, Magdaleny Makowskiej, Tomasza Sikorskiego, Marcina Nowickiego, Magdy Hueckel i Agaty Serafin, Romana Soroko, Andrzeja P. Batora, Kostasa Kiritsisa, Konrada Smoleńskiego i Wojciecha Prażmowskiego.

Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci

  • Autor: Marianna Michałowska
  • Redakcja książki: Magdalena Świątczak
  • Wydawnictwo: Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna
  • Rok wydania: 2007
  • ISBN: 987-83-921249-4-8
  • Typ okładki: miękka
  • Liczba stron: 284
  • Wymiary: 140x220 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Marianna Michałowska - ur. w 1970 w Gdańsku. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest absolwentką UAM oraz Studium Fotografii Profesjonalnej ASP w Poznaniu. W tekstach krytycznych zajmuje się problematyką medialną. Jednocześnie sama jest kuratorką wystaw oraz autorką realizacji wykorzystujących fotografię. Publikuje w czasopismach i magazynach artystycznych takich jak: "Sztuka i Filozofia", "Kultura Współczesna", "Gazeta Malarzy i Poetów", "Opcje", "Format", "Arteon". Autorka książki "Niepewność przedstawienia. Od kamery obskury do fotografii współczesnej" (Rabid 2004).

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.