Książka "Dotykając kolodionu" której autorem jest Marek Szyryk, jest artystycznym albumem-esejem, w której zaprezentowano nie tylko technikę mokrego kolodionu, lecz przede wszystkim jego możliwości wyrazowe, z perspektywy własnych doświadczeń artystycznych powstałych w toku jej stosowania. Książka została wydana w 2015 roku, przez wydawnictwo PWSFTviT.
Książka jest połączeniem rozprawy o kolodionie - jego historii i kontekstach dawnego, jak i współczesnego odbioru z eseistycznymi rozważaniami nad własnymi poszukiwaniami twórczymi autora. Projekt łączy w sobie stary styl książki-brulionu z albumem, dodatkowo zakończonego skryptem z recepturami. Całość odwołuje się do aktualnych tendencji artystycznych w obszarze fotografii oraz krytyki artystycznej. Podjęte rozważania zmierzają do wyjaśnienia powodów posługiwania się techniką mokrego kolodionu oraz wskazania impulsów dostarczających mocy sprawczej w wykonywaniu.
Fotografia kolodionowa przeżywa obecnie w Polsce swój renesans. Podobnie było w latach 90., wówczas to fotografia otworkowa zawłaszczyła serca osób poszukujących obrazu fotograficznego opartego na niedoskonałości, na akceptowalnych i nawet żądanych błędach, na specyficznej poetyce. Zmęczenie zapisem cyfrowym - łatwość w uzyskaniu nienagannie technicznego zdjęcia, powtarzalność efektów - pcha sporą część fotografujących w stronę alternatywnych, w tym starych, i do niedawna zapomnianych bądź rzadko używanych, technik fotograficznych. Sam, kilka lat temu, postanowiłem zmienić swoją fotograficzną drogę. Poetyka obrazu kolodionowego zainteresowała i mnie. Samodzielnie odtworzyłem i opanowałem tę metodę, jako jeden z pierwszych zacząłem pro-wadzić warsztaty demonstrujące technikę kolodionową. Z braku polskojęzycznej literatury korzystałem z dostępnych w Bibliotece Kongresu Amerykańskiego starych książek fotograficznych z przepisami i objaśnieniami powyższej techniki.
Marek Szyryk
Dotykając kolodionu. Konteksty i potencjał wizualny fotografii w technice mokrego kolodionu
- Autor: Marek Szyryk
- Redakcja: Anna M. Zarychta
- Projekt graficzny i skład: Elżbieta Kiełczykowska
- Wydawca: PWSFTviT
- ISBN: 978-83-87870-98-0
- Rok wydania: 2015
- Ilość stron: 128
- Wymiary: 230x190mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Marek Szyryk - profesor Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od 2000 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Na nowo odkrył i propaguje starą technikę mokrego kolodionu. Jest autorem zestawów fotografii, m. in. "Fotografia z filiżanką herbaty", "Pomiędzy", "Moje Karkonosze", "Fotografie", "Dotykając stołu", "Wracam do raju", "Atlas form przetrwalnikowych", "Medytacje". Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. na wystawach zbiorowych: "Biennale Fotografii Polskiej" w Poznaniu, "Fotografie ’98" w Krakowie, "Bliżej Fotografii" w Jeleniej Górze, w II, III, IV i V edycji "Kontaktów" oraz w "Kontakty-c.d." (BWA Jelenia Góra, rok 2019). Laureat Grand Prix IX Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 1996 roku. Kurator wystaw fotografii. Autor tomików poezji haiku. Jego fotografie znajdują się m. in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.