Galeria Centrum w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie zaprasza w czwartek 21 kwietnia 2022 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii wspomnieniowej w pierwszą rocznicę śmierci Marka Norka "Amerykański Mit". Podczas wernisażu prezentacja filmu Marka Norka "Brooklyn czarter" oraz mini recital Jana Oberbeka - wirtuoza gitary. Wstęp wolny. Wystawa będzie dostępna do 22 maja 2022 roku.
Ameryka zawsze fascynowała i zaciekawiała swoją cywilizacją i jej osiągnięciami. Od początku istnienia powstały o niej mity, które przyciągały rzesze emigrantów. Szczególnie silnie odczuwaliśmy ich magię w okresie komunizmu. Później, kiedy wkroczyliśmy na drogę kapitalizmu, mity te nieco wyblakły. Jakie są? Jaka jest prawda? Czy Ameryka jest inna niż mity, które funkcjonują o niej?
Starałem się zobaczyć różnice, które dzielą nasze kultury. Ale czy są one tak istotne? Wydaje mi się, że fotografia moja dotyka zaledwie tego, co jest ulotnym obłokiem mgły.
Marek Norek
Patrząc na fotografie Marka Norka, nie mogę oprzeć się pogodnej refleksji. Otóż - poza różnymi funkcjami, jakie pełni fotografia – może ona, bądź też aparat fotograficzny być wspaniałym towarzyszem podróży. Doświadczyłem tego osobiście, przemierzając bezdroża Skandynawii, czy Jukatanu. Fotografia Marka Norka przekazuje jego emocje, wzruszenia i zachwyty, jakich doznawał w swej podróży po Ameryce. Precyzyjne w swej warstwie warsztatowej, pozwalają nam odkryć piękno miejsc, nie tylko tam, gdzie dominuje efektowna architektura, ale również w banalnych na pozór sytuacjach ulicznych. Zgodnie z głoszoną prawdą, że malarz piękno tworzy, a fotograf je odkrywa, wystawa Marka Norka to trafne zdanie potwierdza. Aparat fotograficzny, towarzysz podróży autora nie zawiódł go, dobrze wypełniając swoje zadanie, przekazując nam to wszystko, co wspólnie przeżywali.
Zbigniew Łagocki
Marek Norek (1944-2021) operator, reżyser, fotograf i producent filmowy. W latach 1985-2013 był instruktorem d/s filmu w Nowohuckim Centrum Kultury i opiekunem Amatorskiego Klubu Filmowego "Nowa Huta". Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów emitowanych głównie w telewizji, między innymi serial "Krajobrazy" poświęcony przyrodzie i zabytkom okolic Krakowa. Jego autorski film "Brooklyn Czarter" z udziałem Jana Peszka uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1989 roku. Po wielokrotnych emisjach w TVP Kultura dużą popularnością cieszył się "Pamiętnik Leo" film Marka Norka wyprodukowany W 2009 r. przez NCK w którym pełnił on jednocześnie rolę reżysera, operatora, montażysty i scenarzysty. Film powstał na podstawie pamiętnika Leona Silberbacha, żydowskiego chłopca ukrywającego się w czasie Holocaustu w podkrakowskiej wsi Mogiła. Marek Norek wykonał zdjęcia filmowe do pięćdziesięciu filmów krótkometrażowych w reżyserii m.in. Aleksandra Sroczyńskiego, Jerzego Kuci, Juliana Antoniszczaka, Łucji Mróz-Raynoch. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Starym, dla którego wykonał realizacje filmowe do spektakli teatralnych w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, Krystiana Lupy i Jerzego Stuhra. Jako fotograf miał trzy indywidualne wystawy: w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w 1977 roku, w Krakowskim Domu Kultury - “Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora w 1981 roku, oraz w Nowohuckim Centrum Kultury w 1993 roku. Był autorem zdjęć do dwóch książek o sztuce: "Sztuka Sakralna" Mariana Korneckiego, "Sztuka Obronna" Janusza Bogdanowskiego. Zdjęcia ze spektaklu "Wielopole, Wielopole" znajdują się w książce Krzysztofa Miklaszewskiego pt: "Spotkania z Tadeuszem Kantorem". Były także prezentowane na wystawie "Tańczyli na moście" Marka Rostworowskiego poświęconej Kantorowi w Arsenale krakowskim - w 1995 roku Marek Norek wykonywał zdjęcia dla Przekroju, Kultury, Kina, Literatury, Itd. Publikował także w Gazecie Wyborczej i Przekroju. Prowadził Wytwórnię Filmów CINEMA ART.
Marek Norek - Amerykański Mit
Miejsce wystawy:
Galeria Centrum
:
Kraków
Adres:
al. Jana Pawła II 232