Książka "Leksykon fotografów ziemi kłodzkiej 1839-1945" której autorami są Marcin Dziedzic i Waldemar Zieliński to obszerne biograficzne opracowanie sylwetek fotografów, którzy działali na teranach Kłodzka i okolic, od końca lat trzydziestych XIX wieku do 1945 roku. Książka została wydana w 2018 roku, przez wydawnictwo Press-Forum.
Wiek XIX, zwany wiekiem pary i elektryczności, nie mógł wreszcie nie zaowocować zatrzymaniem i utrwaleniem obrazu, czyli wynalazkiem fotografii, która wygenerowała później film, telewizję, wideo i inne media wizualne. Nadszedł czas, że w dwóch dziedzinach - fizyce i chemii dokonał się ogromny postęp. Korzenie tych nauk sięgają czasów Arystotelesa". Trzeba tu wspomnieć jeszcze kilka innych, znaczących postaci, takich jak: Roger Bacon, Georg Fabritius, Athanasius Kircher, Johann Heinrich Schulzes, Thomas Wedgwood i Humphry Davy, John Frederick William Herschel, których działania w znacznym stopniu przyczyniły się do - rozwoju wynalazku. W 1835 r. ukazała się we Wrocławiu drukiem praca doktorska pochodzącego z Adrśpachu (Adersbach) Johannesa Alexandra Fiedlera pt. "De lucis effectibus chemicis in corpora anorganica" wymieniająca wszystkie dotychczasowe osiągnięcia w badaniach nad światłoczułością związków chemicznych. Nie omieszkał on też wymienić w niej badaczy (czy też tych, którzy o tym pisali) zajmujących się zjawiskami fizycznymi, których zainteresowania zaowocowały wynalezieniem camera obscura - pierwowzoru aparatu fotograficznego. Gdyby zapoznać z tą rozprawą wszystkich, którzy pracowali nad utrwaleniem obrazu albo gdyby mieli do niej dostęp, to wynalazek byłby natychmiastowy, ale łatwo się teraz tak mówi...
Fotografia ma aż czterech ojców: Josepha Nicćphore'a Nićpce'a (1765-1833), Louisa Jacques'a Daguerre'a (1787-1851), Williama Foxa Talbota (1800-1877) i Hippolyte'a Bayarda (1801-1887). Wszyscy oni prowadzili badania nad chemicznym utrwaleniem obrazu otrzymanego przez naświetlenie różnego rodzaju podłoży, pokrytych substancjami światłoczułymi. Historia przyznaje jednak pierwszeństwo Daguerre'owi. Za datę wynalezienia fotografii przyjmuje się rok 1839. Miało w nim miejsce kilka istotnych dla historii fotografii wydarzeń. Dwukrotnie - 7 stycznia i 19 sierpnia - na posiedzeniu Francuskiej Akademii Nauk fizyk Dominique Fraiwois Arago omawiał wynalazek dagerotypii, za drugim razem praktycznie demonstrując proces. W tym samym roku J.F.W. Herschel chemik, fizyk i astronom użył po raz pierwszy terminu fotografia (rysowanie światłem). Uczony ten wprowadził również pojęcie - negatyw i pozytyw. (...)
Leksykon fotografów ziemi kłodzkiej 1839-1945
- Autorzy: Marcin Dziedzic, Waldemar Zieliński
- Koncepcja i dobór materiałów: Waldemar Zieliński
- Recenzenci: Romuald L. Łuczyński, Piotr Wołyński
- Korekta: Anna Kurzyca
- Redakcja Techniczna: Zbigniew Franczukowski
- Projekt, opracowanie graficzne: Wioletta Kanik, Paweł Kanik
- Wydawca: Press-Forum
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 978-83-65914-07-1
- Ilość stron: 136
- Wymiary: 210x293mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Fotografie reprodukowane w książce, pochodzą ze zbiorów Waldemara Zielińskiego.