Zapraszamy 5 maja 2011 roku, o godz. 17.00 do Muzeum Kinematografii w Łodzi na wernisaż wystawy fotografii "Łuk realizmu. Zofia Rydet 1911-1997 - w stulecie urodzin". Wystawa potrwa do 29 maja 2011 roku. Wystawa odbywa się w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
5 maja 2011 r. mija dokładnie sto lat od urodzin Zofii Rydet. Jest to dobry pretekst do przypomnienia i uczczenia pamięci tej wielkiej postaci polskiej fotografii, czego wyrazem ma być prezentowana wystawa. Pokusiliśmy się w niej o próbę odczytania jej obszernego dorobku artystycznego. Budując wystawę na napięciu łączącym dwa najważniejsze etapy twórcze Zofii Rydet, dwa wielkie realizmy – nad-realizm fotomontażu i czysty realizm Zapisu socjologicznego – staraliśmy się przedstawić pewną jedność tematyczną, która góruje nad zmiennością wyborów formalnych.
Tytułowy łuk realizmu to metaforyczna linia twórczości Zofii Rydet, która, wychodząc od wszechobecnego realizmu lat 50., wznosi się ku górze, ku nadrealizmowi z jej fotomontaży (1969-1979), aby w ostatnim etapie twórczości ponownie dotrzeć do czystości realizmu, ukazanego w jej monumentalnym Zapisie socjologicznym (1978-1995).W tym liczącym przeszło trzydzieści tysięcy negatywów dokumencie Zofia Rydetpowraca do wierności rzeczywistości, do zaufania kadrowi klatki fotograficznej. W Łuku realizmu, napiętej linii twórczości Zofii Rydet, można zatem dostrzec rozdarcie fotografika, który z jednej strony chciałby być dokumentalistą wiernym rzeczywistości, z drugiej ma ambicje do bycia twórcą i wizjonerem kreującym pewną syntetyczną nadrzeczywistość. Końcowy etap jej pracy świadczy o przezwyciężeniu tego rozdarcia i opowiedzeniu się za totalną wiernością rzeczywistości. Jednakże dla Zofii Rydet, mistrzyni fotomontażu i poetyckiej kreacji, chyba nie była to decyzja łatwa i oczywista.
Zofia Rydet (1911-1997) - jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, jest autorką takich cykli, jak: "Mały człowiek", "Czas przemijania", "Świat uczuć i wyobraźni". Ten ostatni został wydany w 1979 roku jako album ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, złożony z serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego, który opowiada, według słów autorki, "o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin - o jego obsesjach, uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem". Kolejny cykl, "Ślady", jest poruszającym świadectwem potrzeby obecności samej artystki poprzez wizerunek fotograficzny. Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań Zofii Rydet jest stworzenie cyklu "Zapis socjologiczny". Jest to wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach całej Polski, a także za granicą. Ostatnią ważną serią stała się stworzona na przełomie lat 80. i 90. "Suita śląska", na którą składają się kolaże i fotomontaże zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z "Zapisu socjologicznego", które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, z kwiatami polnymi, materiałami, wycinkami z gazet. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także poza granicami kraju: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.
Kuratorzy wystawy: Karol Jóźwiak i Andrzej Różycki.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet.
Łuk realizmu. Zofia Rydet 1911-1997 - w stulecie urodzin
Miejsce wystawy: Muzeum Kinematografii
: Łódź
Adres: plac Zwycięstwa 1
Podobne artykuły: