Louise Arner Boyd - Kresy. Fotografie z 1934 roku - album

Album "Kresy. Fotografie z 1934 roku" powstał w czasie podróży amerykańskiej odkrywczyni i podróżniczki Louise Boyd po Kresach w 1934 roku, która przybyła do Polski jako delegat Międzynarodowej Unii Geograficznej w Warszawie z misją udokumentowania widoków i ludzi. Album został wydany w 1991 roku przez wydawnictwo Znak.

Louise Boyd przybyła do Polski w połowie sierpnia 1934 roku, na kilka dni przed rozpoczęciem kongresu, i pozostała do końca października. Zarówno przed kongresem w Warszawie, jak i po jego zakończeniu Louise Boyd przemierzała Polskę wzdłuż i wszerz; przebyła ogółem 10 000 km i wykonała przeszło 2000 zdjęć, aparatem marki Folmer Graflex model „D”.

Część trasy przebyła w towarzystwie doktora Bowmana oraz polskich geografów, którzy służyli jej jako przewodnicy i tłumacze. Na trasie od Warszawy poprzez południowe i południowowschodnie województwa – aż do Pińska – towarzyszył Louise Boyd dr Stanisław Gorzuchowski, wykładający geografię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; od Pińska poprzez całe Polesie i z powrotem do Warszawy – dr Wanda Rewieńska z Instytutu Geografii Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Reportaż z podróży po Polsce, zatytułowany Polish Countrysides i zawierający 500 zdjęć, ukazałsię w 1937 roku. Wydawcą było Amerykańskie Towarzystwo Geograficzne.

Mimo iż jej spotkanie z Polską było przypadkowe i stanowiło tylko interludium w badaniach arktycznych, Louise Boyd przygotowała się do podróży z tą samą starannością, z jaką opracowywała plany swoich wypraw arktycznych. Zamierzała – jak pisze w książce, fotografować zanikające elementy życia polskiej wsi, „udokumentować, zanim będzie za późno, te widoki i rzeczy, które są typowe dzisiaj, a zanikną jutro.” Jak zapisała w książce, interesowały ją szczególnie odosobnione wiejskie tereny, gdzie najlepiej zachowały się tradycyjne zwyczaje. „Starałam się uchwycić raczej to, co stare, niż to, co nowe, raczej prymitywną wieś niż kulturę miejską.”

Zdjęcia Louise Boyd z Polski różnią się znacznie od jej zdjęć z terenów Arktyki. Podczas gdy te ostatnie przedstawiają majestatyczne krajobrazy gór, lodowców, gór lodowych i fiordów, zdjęcia z Polski ukazują głównie ludzi i ich środowisko. Bardzo niewiele zdjęć z Polski przedstawia elementy fizjograficzne, natomiast większość to osiedla, budynki, drogi, jarmarki, i ludzie. Oryginalne zdjęcia, które przekazała w darze Amerykańskiemu Towarzystwu Geograficznemu, zaopatrzone są w szczegółowe notatki, w których podane zostały miejsca, daty, czasem nawet pory dnia, jak równieżopisy przedstawionych czynności lub scen. W jej książce znajduje sie opis całej podróży, z dodatkowymi uwagami i informacjami, a także rozdział zatytułowany Some Aspects of Rural Poland, pióra doktora Stanisława Gorzuchowskiego. Ponieważ Boyd nie była ekspertem w dziedzinie polskiej geografii i etnografii, wykorzystała ona wiedzę polskich geografów, którzy towarzyszyli jej w podróży.

Boyd miała także cechujący wybitnych geografów zmysł przedstawiania interesujących przedmiotów. Koncentrowała się na wiejskich krajobrazach i architekturze wiosek i gospodarstw oraz na metodach uprawy, transporcie na drogach i wodach, jarmarcznych scenach, typach wieśniaków i ich ubiorach. Jej geograficzne wykształcenie oraz doświadczone oko fotografa umożliwiły jej wykonanie zdjęć, które są atrakcyjne wizualnie, a także stanowią naukowo interesujące dokumenty minionej epoki. (...)

Susan Gibson Mikos, Michael J. Mikos

Kresy. Fotografie z 1934 roku

  • Wstęp: Susan Gibson Mikos
  • Przekład z języka angielskiego: Janina Fenrychowa
  • Opracowanie graficzne: Marek Pawłowski
  • Wydawnictwo: Znak
  • Rok wydania: 1991
  • ISBN: 83-7006-055-2
  • Typ okładki: miękka
  • Liczba stron: 160
  • Wymiary: 236x320mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.