Longin Łępicz - Zapomniane fotografie - album 1997

Album "Zapomniane fotografie" którego autorem jest Longin Łępicz wydany został przy okazji retrospektywnej wystawy fotografii artysty w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz obchodów 400 lecia miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w 1997 roku.

O dokumentalizm autor ociera się dość często, przez co niektóre jego realizacje mogą wzbudzać zainteresowanie historyka. Wpada mi własnie do rąk jedno z takich zdjęć, pochodzące chyba gdzieś z lat 50-tych. Ostrowiecki rynek widziany z ptasiej perspektywy w kierunku ulicy Starokunowskiej. Ustawiony w "złotym podziale" pomnik, który przeszedł już do historii miasta, wokół niego mrowie ludzi oczekujących na jakieś państwowe wydarzenie. Wiata nie istniejącego przystanku, dalej dwie kamienice, po których pozostały już tylko wspomnienia. Zdjęcie nie ma określonego kierunku światła, może z tego powodu odbiera się jego treść jako głowne zadanie tematu. Co to za impreza? Sam autor nie był w stanie udzielić odpowiedzi. Niechaj nad tą zagadką głowią się historycy. (...)

Wojciech Kotasiak

Zapomniane fotografie

  • Fotografie: Longin Łępicz
  • Tekst: Wojciech Kotasiak
  • Wybór fotografii i projekt okładki: Andrzej Łada
  • Redakcja: Andrzej Łada
  • Wydawca: A.R.W. Fine Grain
  • Rok wydania: 1997
  • ISBN: 83-906595-5-7
  • Ilość stron: 128
  • Wymiary: 210x200mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Longin Łępicz - urodzony w 1933 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, zmarł w 2008 roku. Wykształcenie wyższe, studiował w akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Całe życie pracował w Hucie Ostrowiec (stanowiska od mistrza do zastępcy dyrektora Huty). Pełnił liczne funkcje społeczne. Od 2002 roku członek ZPAF. Fotografować zaczął od 1955 roku. Początkowo aparat wykorzystywał by dokumentować wyprawy turystyczne. Należał do grona współzałożycieli Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego przy Hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fotograficzną twórczość Longina Łępicza można podzielić na 2 etapy: z przełomu lat 50 i 60. (najchętniej wykonywał wówczas zdjęcia w konwencji fotografii ojczystej) oraz okres od drugiej połowy lat 90. W swym zestawie autorskim przedstawił nieistniejący już most na rzece Kamiennej, na który patrzył nie tylko okiem inżyniera ale także wrażliwego twórcy, który w płatach rdzy trawiącej metal dostrzega abstrakcyjne obrazy. Jego fotografia urzeka prostotą i szczerością wypowiedzi. Za twórczy wkład w rozwój fotografii i wspaniały artystyczny powrót do pasji z lat młodości zwieńczony przyjęciem w szeregi ZPAF został nagrodzony w 2006 roku Nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Swe prace prezentował na wystawach indywidualnych w: Ostrowcu Świętokrzyskim, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Rzeszowie, Siedlcach, oraz wystawach zbiorowych na terenie całego kraju. Aktywnie uczestniczył w plenerach organizowanych przez Okręg Świętokrzyski ZPAF (art-eko) oraz Podlaskim Przełomie Bugu. Był współzałorzycielem Fotoklubu Galeria MCK działającego przy Miejskim Centrum Kultury. Poprzez swoje pogodne usposobienie łączył kilka pokoleń pasjonatów fotografii, chętnie służąc i dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem. Pozostawił po sobie między innymi unikalną dokumentacje Starego Zakładu wykonaną z wierzy ciśnień na moment przed okresem rewitalizacji obszarów po przemysłowych.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.