Ogłoszono wyniki 54 edycji World Press Photo. Główną nagrodę w prestiżowym konkursie przyznano Jodi Bieber dla tygodnika "Time" przedstawiająca Afgankę z nosem obciętym przez męża. Wyróżnionych zostało także dwóch Polaków.
"To niesamowicie sugestywne fotografia. Wysyła ona w świat bardzo mocne przesłanie. Około 50 proc. ludności stanowią kobiety, z których wiele żyje w dramatycznych warunkach i pada ofiarą przemocy. Zdjęcie robi takie wrażenie, bo ta kobieta wygląda godnie, symbolicznie" - podkreśliła w oświadczeniu członini jury Ruth Eichhorn.
Jodi Bieber aż ośmiokrotnie wygrywała w konkursie World Press Photo i jest drugą osobą z Afryki Południowej, której udało się zdobyć tak wysokie nagrody w konkursie. Była uczestnikiem World Press Photo Joop Swart Masterclass, gdzie powróciła w 2010 roku jako profesjonalista. Bieber jest reprezentowana przez Institute for Artist Management i Goodman Gallery.
Drugą nagrodę za fotoreportaż sportowy zdobył Tomasz Gudzowaty za cykl zdjęć dla Yours Gallery poświęconych wyścigom samochodowym w Meksyku, zaś trzecią nagrodę za fotoreportaż w kategorii "Ludzie i wydarzenia" - Filip Ćwik za fotografie dla "Newsweek Polska" przedstawiające żałobę w Polsce po katastrofie pod Smoleńskiem w kwietniu ubiegłego roku.
W kategorii wydarzeń w zbliżeniu (reportaż) zwyciężył Haitańczyk Daniel Morel za cykl fotografii po trzęsieniu ziemi w jego kraju.
Za najlepsze pojedyncze zdjęcie w kategorii wydarzeń uznano fotografię Węgra Petera Lakatosa przedstawiającą samobójczy skok człowieka w Budapeszcie.
W tym roku zgłoszono rekordową liczbę zdjęć - 108 059. Fotografowie reprezentowali 125 różnych krajów.
World Press Photo jest niezależną organizacją non-proit, z siedzibą w Amsterdamie. Została założona w 1955 roku. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja pracy zawodowych fotografów prasowych. Z biegiem lat WPPh przekształciło się w niezależną platformę dla fotografów prasowych i wolnej wymiany informacji.
Dla realizacji swoich celów World Press Photo organizuje największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Ważną rolę w działalności WPPh odgrywają projekty edukacyjne. W krajach rozwijających się organizowane są seminaria i warsztaty dla indywidualnych fotografów, agencji fotografcznych oraz działów fotograficznych czasopism. Odbywające się corocznie w Holandii klasy mistrzowskie Joop Swart’a skierowane są do utalentowanych fotografików będących u progu kariery zawodowej. W ich trakcie adepci uzyskują praktyczne porady i konsultacje od fachowców w dziedzinie fotografii prasowej.
Laureaci World Press Photo 2011 to:
- wydarzenia w zbliżeniu (pojedyncze zdjęcie) - Włoch Riccardo Venturi za zdjęcie z Haiti;
- wydarzenia (reportaż) - Francuz Olivier Laban-Mattei za zdjęcia z Haiti;
- ludzie i wydarzenia (pojedyncze zdjęcie) - Indus Altaf Qadri za zdjęcie z pogrzebu w Indiach;
- ludzie i wydarzenia (reportaż) - Austriak Daniel Berehulak;
- sport (pojedyncze zdjęcie) - Mike Hutchings z RPA;
- sport (reportaż) - Australijczyk Adam Pretty;
- problemy współczesności (pojedyncze zdjęcie) - Włoch Marco Di Lauro;
- problemy współczesności (reportaż) - Kanadyjczyk Ed Ou;
- życie codzienne (pojedyncze zdjęcie) - Somalijczyk Omar Feisal;
- życie codzienne (reportaż) - Holender Martin Roemers;
- portrety (pojedyncze zdjęcie) - Jodi Bieber;
- portrety (reportaż) - Irlandczyk Andrew McConnell;
- sztuka i rozrywka (pojedyncze zdjęcie) - również Irlandczyk Andrew McConnell;
- sztuka i rozrywka (reportaż) - Indus Amit Madheshiya;
- natura (pojedyncze zdjęcie) - Niemiec Thomas P. Peschak;
- natura (reportaż) - Amerykanin Benjamin Lowy.
{nomultithumb}