Książka "Rozmowy i teksty krytyczne" jest zbiorem wywiadów, esejów i wypowiedzi Krzysztofa Wodiczki, które ukazały się w różnych publikacjach, w czasopismach lub książkach w latach 1984-2018 oraz takich, które do tej pory nie były nigdzie ogłoszone. Książka wydana w 2020 roku przez Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu.
Są to teksty dotychczas nietłumaczone na język polski lub takie, które z różnych powodów pozostają mało znane. Kluczem doboru materiału drukowanego w tej książce jest próba stworzenia zbioru tekstów odmiennego od tych, które były dotąd publikowane. Zazwyczaj wydawnictwa dotyczące twórczości Wodiczki koncentrują się na opisie i analizie jego projektów artystycznych. "Rozmowy i teksty krytyczne", nie pomijając działań artystycznych - podstawowego narzędzia ekspresji artysty – skonstruowane zostały przede wszystkim wokół refleksji teoretycznej, politycznej i etycznej, które stanowią fundament jego twórczości. […]
"Rozmowy i teksty krytyczne" Krzysztofa Wodiczki inspirują do czujnego myślenia o miejscu i roli artystów w tworzeniu nowych form komunikacji i pomysłów tak potrzebnych do ratowania zagrożonej dzisiaj idei demokracji.
Marek Wasilewski
Rozmowy i teksty krytyczne
- Redakcja: Agata Rosochacka, Jacek Zwierzyński
- Wybór i wstęp: Marek Wasilewski
- Tłumaczenie: Katarzyna Gucio, Iwona Ostrowska, Anna Topolska
- Projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
- Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
- ISBN: 978-83-61886-90-7
- Rok wydania: 2020
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 308
- Wymiary: 167x220 mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Krzysztof Wodiczko (ur. 1943) - polski artysta wizualny i teoretyk sztuki. Jeden najwybitniejszych artystów sztuki współczesnej znany jest polskiej i międzynarodowej publiczności z pionierskich działań na rzecz sztuki publicznej. W swoich pracach porusza istotne problemy społeczne jak bezdomność, niewolnictwo, przemoc zinstytucjonalizowana. Autor przeszło 90 projekcji zrealizowanych w różnych częściach świata oraz szeregu Pojazdów i Instrumentów należy do najbardziej znaczących twórców formułujących krytyczny i utopijny zarazem dyskurs sztuki. W 2007 otrzymał tytuł doktora honoris causa ASP w Poznaniu. Został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2009 roku oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Mieszka na stałe w USA.