Krzysztof Wiśniewski - Kraina węgla i stali. Portret fotograficzny Górnego Śląska i Zagłębia - album fotografii - Eurosprinter 2010

Album „Kraina węgla i stali" którego autoreem jest Krzysztof Wiśniewski, przedstawia temat dotychczas jakby "wstydliwy", w innych albumach o Górnym Śląsku pomijany lub pokazywany marginesowo. Pokazuje region śląsko-zagłębiowski takim, jakim on naprawdę jeszcze do niedawna był, a w niektórych miejscach jest jeszcze do teraz. Jako krainę przemysłu: kopalń, hut, koksowni, ceglanych familoków i miejskich kamienic o niepowtarzalnej architekturze.

Przez ostatnie dwieście lat o istocie tutejszego pejzażu decydowały wieże wyciągowe kopalń, kominy fabryk i wszechobecne hałdy. Niestety, w ostatnich kilkunastu latach, wskutek "transformacji ustrojowej", pejzaż ten uległ znacznemu zubożeniu. Wiele zakładów przemysłowych zamknięto i fizycznie zlikwidowano. Niejednokrotnie były to cenne zabytki kultury przemysłowej. Trzeba jednak z pewną nadzieją powiedzieć, że takie podejście do spraw dziedzictwa kultury technicznej zaczyna się powoli zmieniać. Coraz więcej obiektów obejmowanych jest opieką konserwatorską. Powstaje szlak turystyczny ukazujący najcenniejsze zabytki industrialne Górnego Śląska. Również włodzarze poszczególnych miast coraz częściej dostrzegają piękno starych obiektów przemysłowych i opuszczone zakłady zamiast rozbiórki poddawane są rewitalizacji i wykorzystywane jako obiekty kultury.

W książce znalazło się też wiele motywów o tematyce kolejowej. Nic w tym dziwnego przecież Górny Śląsk to gigantyczny węzeł komunikacyjny z plątaniną linii użytku publicznego i bocznic zakładowych. Szczególną uwagę zwracają zdjęcia ostatnich pracujących na Śląsku i w Zagłębiu parowozów, a także historyczne już wizerunki ostatnich lat funkcjonowania resztek niegdyś bardzo rozległych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Album ten pokazuje niewielką część tego, co autorowi udało się utrwalić na kliszy fotograficznej w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Na niemal trzystu stronach około pięćset barwnych zdjęć pokazuje obiekty, które już nie istnieją lub bardzo zmieniło swój wygląd i charakter.

Kraina węgla i stali. Portret fotograficzny Górnego Śląska i Zagłębia

  • Fotografie, tekst: Krzysztof Wiśniewski
  • Redakcja techniczna: Arkadiusz Palla, Krzysztof Wiśniewski
  • Korekta: Jolanta Antosik, Arkadiusz Palla
  • Opracowanie graficzne, skanowanie i skład: Krzysztof Wiśniewski
  • Wydawca: EurosprinterRok wydania: 2022
  • ISBN: 978-83-926946-7-0
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 288
  • Wymiary: 206x302mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Krzysztof Wiśniewski, z wykształcenia plastyk i fotografik. Przez wiele lat ilustrował książki dla dzieci - głównie o tematyce bajkowo-przyrodniczej. Do większości z nich sam napisał również teksty. W sumie wydał ich około 50. To było nawiązaniem do jego fascynacji przyrodą. Druga fascynacja - stara technika, kolej parowa, zabytki kultury industrialnej - znalazła odzwierciedlenie wydawnicze po 2000 roku. Krzysztof Wiśniewski był założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym dwóch czasopism o tematyce historyczno-kolejowo-modelarskiej, które odniosły niemały sukces komercyjny na rynku: "Koleje Małe i Duże" oraz "Koleje dawniej i dziś". Obydwa wspomniane powyżej tematy zainteresowań Krzysztofa Wiśniewskiego znalazły też swoje odzwierciedlenie w twórczości fotograficznej. Jego zdjęcia znalazły się w wielu książkach, czasopismach i na pocztówkach. Jest również laureatem kilku nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.