Książka "Od kropli wody do oceanu" napisana przez Krystyna Łyczywek, jest to lektura obowiązkowa dla chcących fotografować wodę, ponieważ jest ona ciekawym tematem bez względu na porę roku i to zarówno w fotografii czarno-białej jak i barwnej. Książka została wydana przez Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury w 1990 roku.
Woda zajmuje dwie trzecie powierzchni ziemi i już z tego względu powinna być przedmiotem zainteresowania fotografujących. Stykamy się z nią codziennie bądź to w. postaci opadów bądź to w postaci mniejszych lub większych zbiorników wody w krajobrazie. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że ten kto uprawia fotografię krajoznawczą musi zająć się problemem wody w krajobrazie. Nawet w mieście znajdzie jeziorko, kanał lub rzekę a przecież w czasie urlopów fotografuje nad morzem lub na morzu, przede wszystkim krajobraz z wodą, a w górach bardzo często potoki lub strumyki, wodospady i stawy. Coraz bardziej popularny jest sport żeglarski i kajakarstwo i coraz częściej turystom w czasie urlopu towarzyszy aparat fotograficzny. Woda ma tak dużo uroku i tak różne oblicza, że kto raz rozpoczął ją fotografować szuka następnej okazji. Dla fotoamatora rozmiłowanego w przyrodzie i krajobrazie, a przy tym wrażliwego na piękno i umiejącego obserwować środowisko, woda jest nieprzebranym źródłem inspiracji twórczej. (...)
Krystyna Łyczywek
Od kropli wody do oceanu. Fotografowanie wody
- Autor: Krystyna Łyczywek
- Projekt okładki: Janusz Obłucki
- Redaktor: Jolanta Masłowska
- Redaktor techniczny: Jadwiga Krężlewicz
- Korekta: Irmina Gawron
- Wydawnictwo: Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury
- Rok wydania: 1990
- ISBN: 83-7010-078-3
- Typ okładki: miękka
- Liczba stron: 128
- Wymiary: 205x146mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Krystyna Łyczywek (1920-2021) romanistka, lektor języka francuskiego, artysta fotografik, dziennikarz, popularyzatorka fotografii, znawczyni i tłumaczka literatury francuskiej. Była założycielką i prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, wiceprezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, od 1964 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest honorowym członkiem ZPAF, FRP, Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotograficznego w Nowym Jorku i kilku innych stowarzyszeń. Posiada najwyższe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Hon.EFIAP), w której jest czynna od roku 1970 i reprezentuje Polskę na kongresach. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii otrzymała nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Medal im. Jana Bułhaka i szereg innych. W 2010 roku zostala uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2019 otrzymała Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w roku 2020 Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej. Jej prace były prezentowane na ponad 170 wystawach indywidualnych i zbiorowych, najważniejsze wystawy to: "Polska Fotografia w Świecie" w latach 1991 i 1999, na których pokazano prace fotografów polskich mieszkających poza granicami kraju, "Polski Paryż", "Szczecin wczoraj i dziś", "Ziemia i ludzie". Jest autorką kilkunastu książek o fotografii m.in. "Diaporama", "Rozmowy o Fotografii" (3 tomy) i albumów m.in. "Polski Paryż", "Szczecińskie fascynacje", opublikowała około 1400 artykułów w prasie polskiej i zagranicznej (czeskiej, francuskiej, bułgarskiej, hiszpańskiej, holenderskiej, niemieckiej, szwajcarskiej, węgierskiej, włoskiej). Prace Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego w Krakowie, muzeów w Tokio, Bievres, Nowym Jorku, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych.