Katalog wydany z okazji wystawy fotografii Krystyny Łyczywek "Ecce Homo" zorganizowanej w Galerii Extravagance Sosnowieckiego Centrum Sztuki oraz w Niegalerii w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w maju 2024 roku.
Fotografia Krystyny Łyczywek rozwijała się w czasie. (W 2009 roku artystka obchodziła 60-lecie swojej pracy twórczej!). Towarzyszyło jej stałe poszukiwanie tematów: aktualnych, intrygujących, ciekawych dla samej twórczyni i jej odbiorców. Jednak szczególne miejsce zajmowała wśród nich fotografia człowieka. Zwróćmy uwagę, że początki pracy Łyczywek, to portret. Również w późniejszych latach człowiek był dla niej stałym źródłem inspiracji. Ukazywała go w najróżniejszych sytuacjach i kondycjach. Nigdy jednak nie był wykorzystywany, by wywoływać sentymentalne wzruszenia, co było częste w fotografii z przełomu XIX i XX wieku oraz fotografii przedwojennej. Oczywiste jest, że zdjęcia Łyczywek wykonywane od lat 40. XX do początku XXI wieku na ulicach, placach, na plażach, w galeriach, kawiarniach, prywatnych domach różnych miejsc Polski i Europy - niosą w sobie ogromny ładunek dokumentacyjny. Nie były inscenizowane ani poddawane w ciemni obróbce, mającej na celu uzyskanie niecodziennych efektów. Zgodnie z uwagą Rolanda Barthesa, zawartą w książce La chambre claire. Notę sur la photographie (1980),1 są dowodem na to, że w pewnym momencie świat przed obiektywem fotografki wyglądał w taki to a taki sposób. Jednocześnie Łyczywek, w stosunku do dokumentalistów poprzednich pokoleń, poszła o krok dalej. (...)
Małgorzata Malinowska-Klimek
Czy jestem bardziej dokumentalistką, czy artystką? Trudno to rozdzielić, nikt takiego pytania nie zadaje na przykład uznanym reporterom. Jestem dokumentalistką i fotografką. Wszystko zależy od estetyki obrazu i tego decydującego momentu, o którym mówił Cartier-Bresson.
Krystyna Łyczywek
Ecce Homo
- Fotografie: Krystyna Łyczywek
- Redakcja: Małgorzata Malinowska-klimek
- Teksty: Ewa Łyczywek-Pałka, Małgorzata Malinowska-Klimek
- Tłumaczenie na język angielski: Sławomir Konkol
- Projekt i opracowanie graficzne: Ryszard Gęsikowski
- Skład i przygotowanie do druku: Ryszard Gęsikowski
- Wydawca: Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki / Galeria Extravagance
- Rok wydania: 2024
- ISBN: 978-83-64219-79-5
- Ilość stron: 40
- Wymiary: 230x268mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Krystyna Łyczywek (1920-2021) romanistka, lektor języka francuskiego, artysta fotografik, dziennikarz, popularyzatorka fotografii, znawczyni i tłumaczka literatury francuskiej. Była założycielką i prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, wiceprezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, od 1964 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest honorowym członkiem ZPAF, FRP, Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotograficznego w Nowym Jorku i kilku innych stowarzyszeń. Posiada najwyższe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Hon.EFIAP), w której jest czynna od roku 1970 i reprezentuje Polskę na kongresach. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii otrzymała nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Medal im. Jana Bułhaka i szereg innych. W 2010 roku zostala uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2019 otrzymała Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w roku 2020 Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej. Jej prace były prezentowane na ponad 170 wystawach indywidualnych i zbiorowych, najważniejsze wystawy to: "Polska Fotografia w Świecie" w latach 1991 i 1999, na których pokazano prace fotografów polskich mieszkających poza granicami kraju, "Polski Paryż", "Szczecin wczoraj i dziś", "Ziemia i ludzie". Jest autorką kilkunastu książek o fotografii m.in. "Diaporama", "Od kropli wody do oceanu", "Rozmowy o Fotografii" (3 tomy) i albumów m.in. "Polski Paryż", "Szczecińskie fascynacje", opublikowała około 1400 artykułów w prasie polskiej i zagranicznej (czeskiej, francuskiej, bułgarskiej, hiszpańskiej, holenderskiej, niemieckiej, szwajcarskiej, węgierskiej, włoskiej). Prace Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego w Krakowie, Muzeum w Tokio, Bievres, Nowym Jorku, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych.