Kolorowy konterfekt - wystawa fotografii Okręgu Śląskiego ZPAF

Zapraszamy 16 października 2020 roku o godz. 18.00 do Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF "Kolorowy konterfekt". Wystawa będzie prezentowana do 15 listopada 2020 roku.

Wystawa jest drugą z cyklu wystaw "Świadomość kadru", realizowanych przez ZPAF Okręg Śląski. Pierwszą była "Świadomość ciała" z 2019 roku.

Tematem wystawy jest portret wykonany w kolorze. Swoje prace prezentuje na niej czternastu twórców: Ryszard Czernow, Jakub Gadek, Krzysztof Gołuch, Marcin Górski, Antoni Kreis, Katarzyna Łata, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Halina Morcinek, Zbigniew Sawicz, Bolesław Stachow, Timm Stutz, Barbara Szewczyk-Szelka, Janusz Wojcieszak.

Kuratorzy wystawy: Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek.

Historia fotografii pokazuje, że praktycznie od samego jej wynalezienia portret ma bardzo mocną pozycję. David Octavius Hill oraz Robert Adamson zrealizowali od 1843 do 1847 roku portret zbiorowy ponad 450 osób Wolnego Kościoła Szkocji, Gaspard Felix Tournachon znany jako Nadar od 1860 roku prowadził bardzo dobrze prosperujące atelier. Julia Margaret Cameron, Andrej Karelin z Niżnego Nowogrodu oraz wspomniani wcześniej artyuści, to nieliczne przykłady twórców działających w obszarze konterfektu.

Portret, podobizna, konterfekt (fr. portrait; łac. protrahere – wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać; contrafacere - naśladować) – artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych.

Powyższą definicję portretu podaje portal Wikipedia. Jestem przekonany, że portret to znacznie więcej. Portret to przede wszystkim próba zagłębienia się w drugiego człowieka, w jego nastrój, charakter, stan emocjonalny w chwili robienia zdjęcia. Czasami tym drugim człowiekiem jesteśmy my sami, jak w autoportrecie Janusza Wojcieszaka. Mam przekonanie, że niezależnie od tego czy fotografujemy kogoś, czy samego siebie, zawsze większa lub mniejsza część nas jest zawarta w przedstawianym obrazie. Postanowiłem w tej edycji zaproponować zmierzenie się z szeroko rozumianą fotografią wizerunku, ale w ograniczeniu do fotografii wykonanej w kolorze. Czternastu autorów stosując różnorodne techniki i zabiegi formalne pokazuje jak silnie działa na odbiorcę portret.

Arkadiusz Ławrywianiec

Ryszard Czernow - artysta multimedialny. Z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 1994 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii; autor terminu Cybergrafia. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych w czołowych polskich galeriach, gdzie prezentował swoje cykle:"Obraz w kamieniu" (2018 pierwsza edycja), "Martwe z natury" (2016 pierwsza edycja), "Świat z cegieł" (2011), "Ostatni śnieg - przemiany" (2011), "Dygresje" (2010), "Światło i kamień" (2009), Autorska wystawa plakatów (2007), "Fotografia?" (2006), "Tryptyki" (2005), "Poznałem Go" (2005), "Bramy do…" (2005), "Mury Kazimierza" (2002), "Cybergrafia" (2001), "Kim byłem - byłem sobie" (1995), "Ślady" (1993), "Lata Świetlne" (1983). W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej, która pod wpływem czasu ulega nieustannej przemianie. Obrazy swoje określa terminem Cybergrafia, gdyż w wyniku szeregu modyfikacji utraciły one cechy klasycznej fotografii. Realizowane projekty artystyczne prezentuje w formie wielkoformatowych fotorealistycznych wydruków oraz w formie kompozycji sono-wizualnych, gdzie dźwięk obok obrazu staje się równoprawnym środkiem wyrazu. Od wielu lat Ryszard Czernow zajmuje się także projektowaniem graficznym. W jego projektach szczególną rolę odgrywa bardzo subiektywna autorska fotografia. Jest twórcą plakatów do wielu filmów fabularnych między innymi takich reżyserów, jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa Błoński oraz do spektakli teatralnych w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie itd. Jako reżyser i operator zrealizował także szereg teledysków dla kultowych polskich grup muzycznych, takich jak "Republika", "Dżem", "Golec uOrkiestra", Irka Dudka itd.

Jakub Tadeusz Gadek - urodzony w Łodzi. Mieszkał w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Obecnie osiadł w okolicach Puszczy Kozienickiej. Magister matematyki stosowanej, doktor informatyki, ukończył studia podyplomowe z fotografii na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Otwarte Studium Fotografii przy Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Interesuje go szerokie spektrum działań artystycznych. Fotografia dla niego to migawkowe zapiski subiektywnego odczuwania otaczającej rzeczywistości – często niejednoznacznej i melancholijnej. Utrwalone fragmenty codzienności wyrywane są z oryginalnego kontekstu i otrzymują nowe znaczenie, nadawane im przez fotograficzny kadr. Taki sposób patrzenia, podkreśla “dziwność" przedstawionych sytuacji – sytuacji na krawędzi tego, co realne i nierealne. A rzeczywistość zyskuje paradoksalny wymiar.

Krzysztof Gołuch - urodzony w Rudzie Śląskiej. Mieszka i pracuje w Knurowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Nagrodzony "Laurem Knurowa" w 2009 roku. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w latach: 2008 i 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek, autor książki fotograficznej "Co siódmy".

Marcin Górski - fotograf, kurator i popularyzator fotografii. Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskich grup Fotoalternativa i Agencia Calipo, Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik magazynów Dilema i Camera.doc. Członek Okręgu Śląskiego ZPAF (1124). Jego prace były pokazywane na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych w m. in. Polsce, Francji, Portugalii, Szwecji, Japonii, USA i na Bałkanach. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie. Autor i współautor projektów foto-dokumentalnych i foto-socjologicznych poświęconych zanikającym tradycjom i społecznościom lokalnym – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek. Tworzone metodami tradycyjnymi, z pomocą aparatów średnio- i wielkoformatowych.

Antoni Kreis - artysta fotografik, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej opiniującej kandydatów na członków ZPAF. Instruktor filmu i fotografii MKiS kat. I. W 1980 roku etatowy fotoreporter Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach czego efektem były kłopoty osobiste, niechęć do polityków oraz szacunek dla fotografów podejmujących trudne tematy. Wielokrotnie w życiu zdradzany przez fotografię, bez skrupułów zdradzał ją z poezją, muzyką, malarstwem i filmem. Fotografuje od zawsze, ale tylko to co go zainteresuje. Nie lubi fotografii nudnej i schematycznej. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania – od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że "obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…".

Katarzyna Łata - artysta plastyk, fotografik. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Kuratorka czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach i wykładowca fotografii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Fotografików (2002–2005: wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Śląskiego ZPAF; 2005–2017 (przez cztery kolejnekadencje): prezes Okręgu Śląskiego ZPAF; od 2017 członek Rady Artystycznej ZPAF). W latach 2000-2017 była kuratorką Galerii Katowice ZPAF. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk. Kuratorka ponad 300 wystaw, jurorka licznych konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Prace Katarzyny Łaty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Fototeki ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.

Arkadiusz Ławrywianiec - ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych "OKO Ostrava - Katowice - Opava". Prowadzi cykl spotkań pt "Porozmawiajmy o…" w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego prze Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w 2020 roku przewodniczącym jury. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: "Tajemnice pracowni" i "Kiduszin Nisuin".

Beata Mendrek - w latach 2003-2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej Natechwile, od 2015 roku koordynatorka Natechwile Projekt dla młodych twórców. Od roku 2009 wykładowca w szkołach fotografii, między innymi Fotoedukacja w Katowicach. Wykładowca i organizatorka kursów i warsztatów fotograficznych. Od 2002 roku organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, między innymi współpraca z Galerią Katowice ZPAF Okręg Śląski, Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach. Zawodowo zajmuje się fotografią i projektowaniem graficznym. Członek Związku od 2008 roku. www.horyzonty.net

Halina Morcinek - absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Członek WBK Werkkreis Bildender Künstler przy Forum Kunst & Architektur w Essen. Współzałożycielka i animatorka Grupy 999. Związana z nurtem tzw. fotografii czystej. Interesuje ją aspekt dokumentalny fotografii w szerokim znaczeniu: od rejestracji stanów faktycznych aż do kreacji. Zajmuje się zapisem sytuacji chwilowych, wizualnie efemerycznych, nieistniejących obiektywnie, przywołanych do istnienia poprzez fotografię i dla fotografii. Ważniejsze wystawy indywidualne: Sen, nie sen (1997), Miejsca niczyje (2005), Autoportret (2008), Współczesna Arka Noego (2014), Pinhole 1:1 (2018) i (2020). Uczestniczy w wystawach zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF, Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz w wystawach towarzyszących Biennale Fotografii Górskiej, Kontakty c.d. BWA w Jeleniej Górze, Grupy 999, Grupy WBK w Essen.

Zbigniew Sawicz - urodził się 8 października 1939 r. w Bolechowie na Kresach, powiat Dolina, województwo stanisławowskie. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1967). W 1972 roku został członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, a następnie, przez 11 lat, był jego prezesem. Od 1990 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1991–1998 był prezesem Okręgu Śląskiego ZPAF, do 2002 roku – wiceprezesem do spraw organizacyjnych, a przewodniczącym komisji rewizyjnej do 2005. Od 1978 roku uczestniczył w organizacji ruchu fotograficznego na Śląsku jako komisarz wielu imprez fotograficznych. Był uczestnikiem kilkunastu sympozjów i seminariów poświęconych fotografii, uczestnikiem Ogólnopolskich Plenerów Fotograficznych, kursów II stopnia organizowanych m.in. przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Zasiadał również w ogólnopolskich gremiach fotograficznych - w latach 1979-1989 był wiceprzewodniczącym ds. artystycznych Prezydium Rady Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. Był także członkiem Społecznej Rady Kultury przy Ministrze Górnictwa i Energetyki, przewodniczył zespołowi ds. fotografii Wojewódzkiej Komisji kwalifikowania Instruktorów Ruchu Fotograficznego przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowickim. Został również zaproszony do prac w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Obchodów 150-lecia Fotografii (1987–1989). Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Przez kilka dziesięcioleci był współpracownikiem ogólnopolskich tygodników "Panorama" i tygodnika "Ekran", branżowego ‚"Foto-Magazynu", regionalnej prasy codziennej i technicznej. Od 1996 roku związany jest z ukazującym się w Katowicach miesięcznikiem społeczno-kulturalnym "Śląsk". Ponadto jego zdjęcia zamieszczane są w licznych katalogach wystaw plastycznych, fotograficznych, folderach branżowych i kalendarzach. Współpracuje z wieloma wydawnictwami w kraju. Zdjęcia jego autorstwa znajdują się w kilkudziesięciu publikacjach książkowych i albumach fotografii. Od 1979 roku zaprezentował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. W roku 2017 został zaproszony z wykładem do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. "Konteksty współczesnej fotografii w Polsce 1947–2017", której organizatorem był Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Bolesław Stachow - od 60. lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Studia socjo-pedagogiczne ukończył na WSP w Opolu, a fotograficzne w Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: "Problem języka fotografii" oraz "Obraz i słowo". W pracy twórczej najwięcej uwagi poświęcił swoim wystawom indywidualnym. W każdej z nich prezentował ważne dla siebie i sztuki problemy starając się przyczynić do ich zobrazowania. W 1985 roku M. M. Auerowie umieścili jego sylwetkę w "Międzynarodowej encyklopedii fotografów" wydanej w Genewie, w 1999 roku Jerzy Lewczyński w "Antologii fotografii polskiej", a w 2000 Paweł Pierściński w almanachu "Mistrzowie polskiego pejzażu". Już w roku 2002 zainteresował się fotografią cyfrową i w tej konwencji powstały prace do albumów jedno-nakładowych: "Wspomnienia z pobytu na Ziemi", "Poezja obrazowa" i "Pamiętnik fotografika". Napisał książkę z zakresu komunikacji wizualnej p.t. " Teoria języka obrazowego ". Ostatnie jego wystawy to "Czas przeszły", "Miejsce na Ziemi", "Opowieści raciborskie" oraz "Portret współczesny".

Timm Stütz - od 1983 roku członek Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1990–92, 1996–98 i 2000-2003 prezes STF. Od 1986 roku pracuje w wolnym zawodzie jako artysta fotografik, publicysta i tłumacz. W 1993 roku uzyskał tytuł. Artiste FIAP a w 2001 roku Excellence FIAP. Członek honorowy Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od 2002 roku członek ZPAF.

Barbara Szewczyk-Szelka - z wykształcenia mgr ekonomiki handlu zagranicznego, z zamiłowania artysta fotografik. Od 2015 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Portrecistka. Kolekcjonerka ciekawych twarzy i ludzkich historii. Najbliższe są jej fotografia socjologiczna, dokumentalna i street photo. Fotografuje głównie w podróży. Nieustająco szuka miejsc, gdzie czas płynie wolniej albo wręcz stoi w miejscu. Fotografia jest dla niej aktem nieinterwencji. Nie aranżuje, nie reżyseruje kadrów. Jej mottem są słowa Roberta Capy: "Jeśli Twoje zdjęcia nie są dobre, to znaczy, że nie podszedłeś dostatecznie blisko“. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych.

Janusz Wojcieszak - fotografuję pejzaż w wielu jego odmianach, czysto przyrodniczy, kulturowy, miejski i industrialny. W latach 70 ubiegłego wieku współpracowałem z prasą, głównie studencką i techniczną. Obecnie realizuję swoje projekty fotograficzne niespiesznie, poszukując spokoju, prostoty i kontemplując światło oferowane przez naturę. Niezmiennie zachwyca mnie piękno świata, które staram się pokazać w swojej fotografii, często zbliżonej do abstrakcji, czasami w minimalistycznej formie. Od czasu do czasu podejmuję krótsze lub dłuższe podróże fotograficzne, podczas których realizuję swoje projekty. Fotografia jest dla mnie obiektem materialnym, stąd każdą fotografię wykonuję obecnie jako wydruk cyfrowy. Ponieważ uczestniczę w programie Digigraphie firmy Epson, niektóre wydruki są przeze mnie osobiście certyfikowane i posiadają trwałość archiwalną. Każda kolekcjonerska fotografia posiada certyfikat, i oprócz ustalonych opisów i podpisów, jest opatrzona hologramem. Niektóre cykle składam w fotograficzne książki typu self-publishing w jednostkowym nakładzie. Staram się również zbierać fotografie, często poprzez zamianę z innymi twórcami, co obniża koszty tworzenia zbiorów. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody. Posiadam tytuł Excelence FIAP. Zrealizowałem kilka wystaw indywidualnych: o pięknie włoskich Dolomitów, o zlikwidowanej hucie cynku, o buczynie w rezerwatach przyrody Województwa Śląskiego, o pejzażu w fotografii, o ciszy panującej na wydmach Słowińskiego Parku Narodowego, o abstrakcji współczesnej architektury przemysłowej. Brałem udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez związki do których należę. Udział w licznych konkursach przynosił mi wyróżnienia i nagrody, co zaowocowało uzyskaniem tytułu EFIAP. Szczególnie sobie cenię zdobycie I miejsca w XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w roku 2018. Nagrodzono wówczas moje dwa zestawy (tryptyki).

Kolorowy konterfekt - wystawa fotografii Okręgu Śląskiego ZPAF

piątek 16 październik 2020 18:00

sobota 17 październik 2020
niedziela 15 listopad 2020

Miejsce wystawy: Centrum Kultury Śląskiej
: Nakło Śląskie
Adres: Parkowa 1

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.