Książka "Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie" to zbiór ponad dwustu unikatowych zdjęć, w większości dotąd nigdzie niepublikowanych, wykonanych przed drugą wojną światową przez znakomitego etnografa i znawcę sztuki ludowej - Romana Reinfussa - pochodzących ze zbiorów sanockiego archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego.
Fotografie Reinfussa mają szczególną wartość dokumentacyjną, są przedmiotem badań naukowych, pomocami w ekspozycjach skansenowskich w sanockim muzeum. Mają one wybitną wartość naukową i kulturową ze względu na ich liczbę i jakość wykonania - wzorcową dla fotografii etnograficznej. Istotny jest fakt, że ich autor wykonywał je metodycznie, co ściśle uzupełniało się z jego rysunkami etnograficznymi i z pisanymi pracami. Te dokumentacje badacza historii i kultury z okresu międzywojennego do dnia dzisiejszego mają pierwszorzędne znaczenie w dociekaniach nad wieloma szczegółowymi problemami grup etnograficznych Podkarpacia. Klisze szklane i celuloidowe Reinfussa są przecież unikatową dokumentacją przeszłego życia w miejscowościach od Beskidu Sądeckiego po Huculszczyznę. Na nich utrwalił widoki pasm i szczytów górskich, krajobrazy, obrazy kościołów, kapliczek i figur przydrożnych, odpustów, klasztorów, cmentarzy, szkół, szpitali, zajazdów, młynów, spichlerzy, dworów, obiektów przemysłu naftowego, wsi, chat i zagród, wielu szczegółów architektonicznych, szałasów plecionych i kamiennych, stroje ludowe, łemkowskich i bojkowskich pastuchów, wędrownych druciarzy i szklarzy, dziada wariata, ślepego grajka, gazdę karmiącego owcę, maziarzy z Łosia, kamieniarzy z Przegoniny, gonciarzy z Nowicy, tabory Cyganów, żydowskich karczmarzy, czarownicę z okolic Dukli...
Prezentujemy wybrane zdjęcia Reinfussa wykonane przez niego w czasie tzw. "złotego wieku" Lemkowszczyzny, w miejscach nieuczęszczanych na ogół przez turystów i krajoznawców, słabo znanych pod względem etnograficznym, które z powodu szerzenia się ukraińskiego nacjonalizmu i separatyzmu w latach trzydziestych XX stulecia stawały się palącym problemem politycznym i co za tym idzie - naukowym. Reinfuss zaznaczał w zeszytowych katalogach, które ze zdjęć zostały wydrukowane w jego artykułach, a które zostały użyczone innym, np. Krystynie Pieradzkiej do książki Na szlakach Lemkowszczyzny z 1939 roku. Zdecydowana większość fotografii nie była dotąd publikowana. (...)
Zbigniew Libera, Hubert Ossadnik
Zafascynowany kulturą Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny etnograf przez wiele lat dokumentował bogate tradycje kulturowe tych terenów. Podróżując z aparatem fotograficznym po ówczesnych polskich Karpatach, badał – w oparciu o stworzoną przez siebie metodę badawczą – życie codzienne, obyczaje i kulturę mieszkańców Podkarpacia.
Jego zdjęcia odznaczają się szczególną wartością dokumentacyjną, będącą nie tylko przedmiotem badań naukowych, ale też obiektem ekspozycji muzealnych. Reinfuss pokazywał świat Bojków i Łemków w sposób unikatowy - traktował ich teraźniejszość jako swoisty "zabytek" dziejowy. Szczególną uwagę poświęcał tym, którzy pozostawali wierni tradycji, dokumentując nie tylko obyczaje ludności, ale także i zastaną architekturę budownictwa ludowego – uwieczniał chaty, kościoły, kapliczki, cmentarze, młyny itp.
Książka jest wspaniałym świadectwem pracy badacza, któremu udało się poznać kulturę miejscowych górali. Oprócz zdjęć album zawiera także bogaty zbiór oryginalnych, archiwalnych dokumentów. Całość spuścizny ikonograficznej Reinfussa zdeponowana jest w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - współtwórcy albumu.
Książka "Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie" otrzymało nagrodę za "Kreację" za wspaniały druk i graficzne opracowanie albumu na 20. Targach Książki w Krakowie w 2016 roku.
Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie
- Opracowanie merytoryczne, wybór zdjęć, teksty: Zbigniew Libera, Hubert Ossadnik
- Projekt graficzny i skład: Błażej Ostoja Lniski
- Redakcja: Anna Chudzik
- Wspotpraca redakcyjna: Sabina Niedzielska
- Korekta: Tomasz Rycharski
- Przygotowanie ilustracji do druku: Krzysztof Stypułkowski
- Wydawca: BOSZ
- Rok wydania: 2015
- ISBN: 978-83-7576-260-0
- Ilość stron: 248
- Wymiary: 245x306mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Album został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.