Jerzy Piątek - Ostatni taki pejzaż - album fotografii

Album fotografii Jerzego Piątka pt. "Ostatni taki pejzaż" w którym najstarsze zdjęcia pochodzą z różnych, chronologicznie bardzo odległych okresów, głównie z lat 1972-2011. Autor dedykuje album świętokrzyskim chłopom małorolnym, widząc w nich współtwórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu właśnie.

Tytuł albumu oznacza, że zakończyłem fotografowanie pejzażu, a i temat coraz bardziej "ześmiecony" i gdyby nie pomysł: ekologia, degradacja środowiska przyrodniczego, kamieniołomy, kopalnie odkrywkowe – to chyba nic by nie powstało. Trzeba się rozliczyć z wielu lat fotografowania i dokumentowania poczynań własnych i grona kolegów. W tym czasie udało się zaistnieć w dziedzinie fotografii socjologicznej, a nawet w akcie. A chciałoby się spróbować jeszcze "czegoś". Z całą pewnością nie będzie to jednak zapis cyfrowy, czasem zamieniany na "gray scale", ani guma chromianowa. Może coś zupełnie innego… licząc na wyrozumiałość kolegów i krytyki.

Ostatni taki pejzaż

  • Zdjęcia: Jerzy Piątek
  • Koncepcja albumu: Jerzy Piątek
  • Wstęp: Marta Miśkowiec, Anna Świercz
  • Tłumaczenie: Krzysztof Wojciechowski
  • Wydawnictwo: NEW Fine Grain
  • Rok wydania: 2012
  • ISBN: 978-83-62485-45-1
  • Ilość stron: 306
  • Oprawa: twarda
  • Wymiary: 300x250 mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Jerzy Piątek - urodził się w Pińczowie w 1946 roku. Fotografuje od lat szkolnych. Członek ZPAF od 1978 roku, fotograf pejzażu i aktu. Fotograf od lat związany z Kielecką Szkolą Krajobrazu i ze Świętokrzyskim Towarzystwem Fotograficznym, gdzie współpracował m.in. z Janem Siudowskim, Pawłem Pierścińskim i Janem Spałwanem. Za swojego mistrza uważa przede wszystkim Jana Siudowskiego, który nauczył go myśleć w prosty sposób o fotografowaniu, podobnie jak robią to dokumentaliści. Współtwórca Fotoklubu "Kontrast" i członek grupy twórczej 10x10. Oprócz fotografii pejzażowej w jego dorobku znajdują się akty i fotografia społeczna. Rzeczywistość, która go otaczała, zarejestrował głównie w czerni i bieli. W 1987 roku został uhonorowany Grand Prix za indywidualny pokaz aktów na poplenerowej międzynarodowej wystawie aktu w Rydze. W 2007 roku przygotował wystawę oraz album pt. "Smutek i urok prowincji", w którym zgromadził swoje zdjęcia wykonane w końcu lat 70. i na początku lat 80. XX w. na Kielecczyźnie. Przez wiele lat zajmował się fotografią zawodowo dla potrzeb wydawniczych, reklamowych. Od 1989 roku prowadził, wraz z córką, wydawnictwo i drukarnię offsetową. Mieszka i pracuje w Kielcach. Fotografie fotografa znajdują się w zbiorach Francuskiego Muzeum Fotografii - w Bievres, Muzeum Lasu w Gołuchowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum w Toruniu, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.