Album "Fotografia" których autorem jest Jerzy Kamoda, to album fotografii prezentujący dorobek artystyczny, jednego z czołowych przedstawicieli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Album został wydany w 2002 roku, przez ZPAF Okręg Świętokrzyski w Kielcach.
Album w którym przedstawiono twórczość fotograficzną Jerzego Kamody, to głownie zdjęcia czarno-białe, fotografia krajoznawcza, krajobrazowa, przyrodnicza oraz fotografia artystyczna. Wstęp do książki napisał Paweł Pierściński. W albumie znajduje się również biografia artysty którą opracował Marian Rumin.
Fotografia
- Zdjęcia: Jerzy Kamoda
- Wstęp: Paweł Pierściński
- Biografia: Marian Rumin
- Redakcja techniczna, układ graficzny: Jerzy Piątek
- Wydawca: ZPAF Okręg Świętokrzyski w Kielcach
- Rok wydania: 2002
- ISBN: 83-88706-20-9
- Ilość stron: 60
- Wymiary: 210x212mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Jerzy Kamoda (1927-2005) artysta fotograf, jeden z przedstawicieli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), od 1976 roku członekj ZPAF. Ukończył w 1951 roku Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Łodzi. Fotografią zajmował się od 1943 roku, należał od 1950 roku do Polskiego Towarzystwa Fotograficznego Oddział w Łodzi, debiutował podczas Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu w 1952 roku. W 1955 roku był współinicjatorem i jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Fotograficznego Oddział w Kielcach, przemianowanego później w 1961 roku na Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne, w którym pełnił w latach 1956-1971 nieprzerwanie funkcję prezesa Zarządu. Członek artystycznej "Grupy Roboczej" przy ŚTF (1962-1968). Był członkiem Rady Głównej Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. Był inicjatorem Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach. Był członkiem zespołu Kieleckiej Szkoły Krajobrazu nagrodzonego odznaczeniami zbiorowymi "za stworzenie artystycznej dokumentacji polskiego krajobrazu rolniczego". Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty była fotografia krajoznawcza: krajobraz, przyroda, zabytki architektury, sceny rodzajowe, folklor, podejmował także próby i eksperymenty, w których stosował techniki tonorozdzielcze. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz zagranicą. Był współautorem fotografii do albumów "Ziemia Kielecka", "Krajobraz świętokrzyski", "Kielce", "Kieleckie Krajobrazy", "Puszcz Jodłowa", "Sztuka ziemi Kieleckiej", Mistrzowie Polskiego Pejzażu" i wielu innych. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Kielc, Muzeum Fotografii w Bievers, Muzeum Narodowym w Kielcach, Bibliotece Narodowej w Warszawie, Muzeum Leśnictwa w Głuchowie.