Książka "Error" której redaktorem jest Janusz Musiał, to zbiór tekstów dotyczących świadomego wykorzystywania różnych powstających błędów w sztuce fotografii, jako przemyślanej strategii twórczej. Książka została wydana w 2021 roku, przez Wydawnictwo Naukowe "Śląsk".
Błąd powoduje, że harmonijny obraz świata, określony ład, porządek, treść i sens zostają zakłócane. Kiedy właściwy przekaz i jego odbiór są zaburzane doświadczamy stanu destabilizacji i irytacji. Z drugiej zaś strony pojawianie się błędów może budzić ciekawość, przykuwać uwagę i zainteresowanie odbiorcy. Poprzez rozproszenie i zamazanie pierwotnego znaczenia i tożsamości utworu, jego sensu, treści, narracji koncentrujemy się na stanie oczarowania. Zanurzamy się w estetycznym zauroczeniu inspirowanym nowoodkrytymi przestrzeniami, których istotnym elementem jest błąd. (...)
Janusz Musiał
Error. Błąd w sztuce / Fotografia / 2002-2020
- Redakcja, tekst, fotografia, sekwencja zjęć koncepcja publikacji: Janusz Musiał
- Teksty: Janusz Musiał, Piotr Komorowski, Neil Andrew Taylor, Piotr Zawojski
- Projekt graficzny: Adam Michen
- Wydawca: Wydawnictwo Naukowe "Śląsk"
- ISBN: 978-83-8183-096-6
- Rok wydania: 2021
- Ilość stron: 134
- Wymiary: 295x215mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Janusz Musiał - fotograf, filmowiec, kulturoznawca, nauczyciel akademicki, autor posługujący się różnymi mediami jak fotografia, krótka forma filmowa, animacja, instalacja, obiekt, słowo, projekty sieciowe w celu realizacji tematycznych projektów, wystaw, filmów, katalogów i albumów. Od 2005 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad środowiskiem naturalnym, technokulturą, czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem, wizerunkiem, pamięcią. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Jego twórczość powstaje na polach granicznych - obrzeżach fotografii. Sięga do jej źródła jako medium reprezentującego świat realny i korzystając z jej intermedialnych powiązań oraz możliwości, przetwarza ją przez uniwersum własnej wrażliwości, kreuje obrazy - przekazy, które są wizualizacją autorskiej wyobraźni. Autor ponad 150 wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w tym ponad 30 wystaw indywidualnych.