Limitowany, w pełni autorski album Janusza Buczkowskiego "W kalejdoskopie życia", wydany z okazji 90 urodzin oraz 60-lecia pracy twórczej nestora kieleckiej fotografii, współtwórcy "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu", legendarnego kanonu fotografii świętokrzyskiego pejzażu.
W poniedziałek 30 maja 2022 roku, o godz. 17.00 w Dworku Laszczyków w Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach uroczyście obchodzono 90 urodziny Janusza Buczkowskiego, połączone z wystawą "Portret Artysty. Trzy pokolenia twórczości Janusza Buczkowskiego". W zaprezentowanym tam właśnie nowym albumie pt. "W kalejdoskopie życia.", wydanym przy okazji jubileuszowej wystawy, znalazły się zdjęcia archiwalne opowiadające historię życia człowieka, które Janusz Buczkowski wykonał na przestrzeni 60 lat pracy twórczej.
Janusz Buczkowski nie zwalnia.... Kielecki artysta fotografik, który w końcu maja 2022 roku dobiegł pięknych lat dziewięćdziesięciu, wpisał się w poczet twórców sztuki - malarzy, aktorów, pisarzy, muzyków - którzy osiągnąwszy jesień życia nie zasklepili się w rozpamiętywaniu przeszłości i melancholijnym rozczulaniu nad onegdajszymi czasy, gdy mieli Muzy na posyłki i opływali w zaszczyty i honory, a imponuje wprawiającą w pełen szacunku podziw aktywnością. Nestor Buczkowski to nazwisko oraz instytucja, artysta o potężnym dorobku i pozycji już klasyka, ostatni ze słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która przed półwieczem nieźle namieszała w rozdyskutowanym ówcześnie polskim światku światłoczułego kunsztu, autor wielu prezentacji indywidualnych i uczestnik rozlicznych wystaw zbiorowych w krajowych i zagranicznych salonach i galeriach.
Ale oto do artystycznej biografii ostatniej dekady Buczkowski wprowadził nowy rodzaj wypowiedzi. Ekspresję obrazu zamienił na słowo, a papier fotograficzny na papier "zwyczajny", używany pod pióro. Kto Buczkowskiego zna, ten dopowie, że w pisaniu znalazł ujście i spełnienie swego temperamentu gawędziarza, co sprawnie potwierdził umiejętnościami narracyjnymi w kilku tomach wspomnień. Poważył się również na próby powieściowe. Ma swoich czytelników. (...)
Jerzy Daniel
W kalejdoskopie życia. Każdy z nas odnajdzie tu siebie
- Autor zdjęć: Janusz Buczkowski
- Wstęp: Jerzy Daniel
- Projekt okładki: Janusz Buczkowski
- Przygotowanie zdjęć do druku: Jarosław Karyś
- Skład: Sławomir Gonciarz
- Wydawca: P.U. Compus
- Rok wydania: 2022
- ISBN: 978-83-66538-25-2
- Ilość stron: 166
- Wymiary: 228x228mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Janusz Buczkowski - urodził się w 1932 roku we Włocławku. Po ukończeniu w 1956 roku Szkoły Głównej Planowania i Statystyki Warszawie, później zamieszkał w Kielcach, z którymi związany jest do dnia dzisiejszego. Fotografią zaraził się w szkole średniej. Swoje zainteresowania rozwinął w trakcie studiów. Od 1958 roku był członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, do 1968 roku pełnił funkcję jego prezesa. Od 1975 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Należał do grona założycieli Kieleckiej Delegatury, a następnie Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Był także członkiem Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Janusz Buczkowski jest współtwórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu nurtu, który na trwałe wpisał się w historię polskiej fotografii. Jest także współorganizatorem I, II, III, IV Biennale Krajobrazu Polskiego. W roku 1987 utworzył autorską galerię fotografii w Znojowie koło Kielc. Zdjęcia Janusza Buczkowskiego prezentowane były na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Paryskim Muzeum Historii Fotografii, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Portugalii, a nawet Japonii. Brał także udział we wszystkich wystawach zbiorowych Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in.w zbiorach pisarza Herlinga Grudzińskiego). Recenzje dotyczące jego twórczości oraz biografie publikowano w wielu pismach codziennych, periodykach kulturalnych oraz w fachowych pismach fotograficznych. Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i odznaczeń, m.in.: krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Kielecczyzny oraz Nagrodę Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uhonorowany został również międzynarodowym tytułem Artysta FIAP. Janusz Buczkowski nadal aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną oraz bierze czynny udział w wystawach i spotkaniach autorskich. Artysta jest autorem książek: Przygody z fotografią, Wspomnienia z tamtych lat r. oraz powieści Przeklęty spadek i Przeklęta kamienica oraz wielu innych.