Album Janusza Buczkowskiego "Puszcza Jodłowa" to dzieło legendy kieleckiej fotografii, składa się z ponad 100 doskonałych zdjęc które zostały wybrane przez autora z kilkuset archiwalnych negatywów. Album został wydany w 2016 roku.
Album "Puszcza Jodłowa" to efekt wieloletnich wędrówek po wspaniałych naturalnych lasach Świętokrzyskich. Do zdjęć dołączone zostały wypowiedzi na temat lasu i Puszczy znakomitego piewcy Ziemi Świętokrzyskiej Stefana Żeromskiego oraz rosyjskiego pisarza Michała Pirszwina oraz Pawła Pierścińskiego, Jerzego Komody, Tadeusza Jakubika, Wacława Cisłowskiego, Jana Spałwana oraz innych artystów fotografików.
Puszcza Jodłowa
- Zdjęcia: Janusz Buczkowski
- Projekt okładki: Janusz Buczkowski
- Skład i łamanie: Mariusz Stec
- Wybór tekstów: Janusz Buczkowski
- Wstęp: Paweł Pierściński
- Wydawnictwo: COMPUS
- ISBN: 978-83-64038-41-9
- Rok wydania: 2015
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 118
- Wymiary: 227x227 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Janusz Buczkowski urodził się w 1932 roku we Włocławku. Po ukończeniu w 1956 roku Szkoły Głównej Planowania i Statystyki Warszawie (obecnie SGH) zamieszkał w Kielcach, z którymi związany jest do dnia dzisiejszego. Fotografią zaraził się w szkole średniej. Swoje zainteresowania rozwinął w trakcie studiów. Od 1958 roku był członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, do 1968 roku pełnił funkcję jego prezesa. Od 1975 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Należał do grona założycieli Kieleckiej Delegatury, a następnie Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Był także członkiem Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Janusz Buczkowski jest współtwórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu nurtu, który na trwałe wpisał się w historię polskiej fotografii. Jest także współorganizatorem I, II, III, IV Biennale Krajobrazu Polskiego. Zdjęcia Janusza Buczkowskiego prezentowane były na ponad 200.wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Paryskim Muzeum Historii Fotografii, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Portugalii, a nawet Japonii. Brał także udział we wszystkich wystawach zbiorowych Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in.w zbiorach pisarza Herlinga Grudzińskiego). Recenzje dotyczące jego twórczości oraz biografie publikowano w wielu pismach codziennych, periodykach kulturalnych oraz w fachowych pismach fotograficznych. Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i odznaczeń, m.in.: krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Kielecczyzny oraz Nagrodę Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uhonorowany został również międzynarodowym tytułem Artysta FIAP. Janusz Buczkowski nadal aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną oraz bierze czynny udział w wystawach i spotkaniach autorskich. Artysta jest autorem książek: Przygody z fotografią, Wspomnienia z tamtych lat r. oraz powieści Przeklęty spadek i Przeklęta kamienica oraz wielu innych.