Janusz Buczkowski - Kieleckie krajobrazy. Fotografie z okresu Kieleckiej Szkoły Krajobrazu 1962-1985 - album fotografii MG Service 2015

Album fotografii Janusza Buczkowskiego "Kieleckie krajobrazy", zawiera czarno-białe zdjęcia wykonane przez współtwórcę "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu" w latach 1962-1985. Album został wydany w 2015 roku.

Album "Kieleckie Krajobrazy" przedstawia nasz region w czarno-białych barwach. Przenosi w miejsca i czasy, które nie istnieją już w takim kształcie, jaki został utrwalony na kliszy fotograficznej. Nestor fotografii Janusz Buczkowski opowiada, że jego zdjęcia przedstawiają pejzaże z ich najbardziej charakterystycznymi cechami w ujęciach, które dają możliwość zaprezentowania regionu świętokrzyskiego w sposób unikatowy i wyróżniający go na tle innych części kraju.

W albumie zaprezentowane jest podejście odmienne od powszechnie obowiązującego traktowania tematu pejzażu czy krajobrazu. Przepiękne ziemie Powiatu Kieleckiego na fotografiach są pełne figur geometrycznych - od prostokątów po kwadraty. W niezwykły sposób przedstawiona jest roślinność i bogactwo naszej ziemi - niezwykłe dywany roślinne czy zaorane pola o dominującym wyglądzie pól szachowych. Na pięknych fotografiach możemy zobaczyć między innymi efekty wysiłku dawnych żniwiarzy na Klonówce czy naznaczone pracą ludzkich rąk pola pod Chęcinami.

Ta drobiazgowa i wszechstronna artystyczna dokumentacja piękna i niezwykłości naszego najbliższego otoczenia - zawarta w albumie "Kieleckie Krajobrazy" - pokazuje też, zachowywane przez dziesiątki lat, tradycje i dbyczaje mieszkańców tej ziemi. Człowiek w dziełach artysty jest niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy - na fotografiach Janusza Buczkowskiego wciąż żyją dawni mieszkańcy Ziemi Kieleckiej czy to kobiety w tradycyjnych ludowych strojach czy rolnicy wykonujący swoją pracę w polu ltib przy maszynach. Janusz Buczkowski to nie tylko niezwykły artysta, ale też doskonały dokumentalista - reporter życia codziennego. (...)

Janusz Buczkowski

Kieleckie krajobrazy. Fotografie z okresu Kieleckiej Szkoły Krajobrazu 1962-1985

  • Fotografie: Janusz Buczkowski
  • Teksty: Paweł Pierściński, Stanisława Zacharko-Łagowska, Michał Godowski, Janusz Buczkowski, Marcin Gul, Jarosław Czerwiński
  • Skanowanie i opracowanie negatywów, skład komputerowy: Marcin Gul
  • Korekta: Marzena German
  • Wydawca: MG Service
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 978-83-941846-0-5
  • Ilość stron: 109
  • Wymiary: 228x228mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Janusz Buczkowski - urodził się w 1932 roku we Włocławku. Po ukończeniu w 1956 roku Szkoły Głównej Planowania i Statystyki Warszawie, później zamieszkał w Kielcach, z którymi związany jest do dnia dzisiejszego. Fotografią zaraził się w szkole średniej. Swoje zainteresowania rozwinął w trakcie studiów. Od 1958 roku był członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, do 1968 roku pełnił funkcję jego prezesa. Od 1975 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Należał do grona założycieli Kieleckiej Delegatury, a następnie Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Był także członkiem Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Janusz Buczkowski jest współtwórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu nurtu, który na trwałe wpisał się w historię polskiej fotografii. Jest także współorganizatorem I, II, III, IV Biennale Krajobrazu Polskiego. W roku 1987 utworzył autorską galerię fotografii w Znojowie koło Kielc. Zdjęcia Janusza Buczkowskiego prezentowane były na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Paryskim Muzeum Historii Fotografii, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Portugalii, a nawet Japonii. Brał także udział we wszystkich wystawach zbiorowych Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in.w zbiorach pisarza Herlinga Grudzińskiego). Recenzje dotyczące jego twórczości oraz biografie publikowano w wielu pismach codziennych, periodykach kulturalnych oraz w fachowych pismach fotograficznych. Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i odznaczeń, m.in.: krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Kielecczyzny oraz Nagrodę Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uhonorowany został również międzynarodowym tytułem Artysta FIAP. Janusz Buczkowski nadal aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną oraz bierze czynny udział w wystawach i spotkaniach autorskich. Artysta jest autorem książek: Przygody z fotografią, Wspomnienia z tamtych lat r. oraz powieści Przeklęty spadek i Przeklęta kamienica oraz wielu innych.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.