Książka "Przeszłość oświetlona błyskiem magnezji" której autorem jest Jacek Ziętek, to bogato ilustrowana monografia omawiająca działalność dawnych zakładów fotograficznych w Piotrkowie Trybunalskim, od 1865 do 1945 roku. Książka została wydana w 2022 roku, przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.
Oddajemy do Państwa rąk publikację na swój sposób niezwykłą. Jej głównym celem jest bowiem podróż w zakamarki dawno minionej przeszłości, która dzięki pewnemu wynalazkowi obecna z nami jest do dzisiaj. Przeszłości zarówno tej wielkiej, związanej z ważnymi wydarzeniami, obecnie już historycznymi, jak i tej mniejszej - naszej, regionalnej. Ta przeszłość to również historie rodzinne umiejscowione w konkretnym miejscu, w tym przypadku pięknym mieście Piotrkowie Trybunalskim.
Dzięki wynalazkowi fotografii postacie odzwierciedlone na bogato zdobionych kartonikach są z nami obecne tu i teraz, jak też i będą towarzyszyły kolejnym pokoleniom Każdy z nas posiada bowiem w domowym archiwum fotografie upamiętniające różne ważne dla nas i naszych bliskich wydarzenia. Obok nich znaleźć zapewne można i te mniej poważne, które powstały w wyniku chwili, czasem humoru, a może i przypadku Dzięki fotografii możemy odbywać w każdej wolnej chwili sentymentalną podróż do minionych już dni, a także do spotkań z osobami, których często już wśród nas nie ma, a były dla nas ważne. Fotografie portretowe, reportażowe czy artystyczne dają nam taką możliwość, mają bowiem wielką moc.
Jednakże, czy podróż w przeszłość będzie możliwa, zależy od nas samych. Po pierwsze musimy zapewnić ochronę tych specyficznych w swoim rodzaju archiwaliów. Po wtóre, należy je w odpowiedni sposób uporządkować, m.in. opisać. Fotografia bowiem, z racji ułomności naszej pamięci, jest jednym z najtrudniejszych materiałów archiwalnych w opracowaniu. Czas i okoliczności sporządzenia fotografii, osoby na nich "zapamiętane", czy zakład fotograficzny wykonujący odbitki pozytywowe, to często bardzo trudne do ustalenia informacje. (...)
Tomasz Matuszak
Książka powstałą po wielu latach badań źródłowych dotyczących historii piotrkowskiej fotografii oraz znanych i zapomnianych atelier fotograficznych. W pracy tej omówiono 49 zakładów fotograficznych działających w Piotrkowie Trybunalskim do 1945 roku oraz zostały zaprezentowane przykładowe wytwory ich działalności.
Publikacja powstała w oparciu o zachowane w źródłach informacje z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i Archiwum Państwowego w Łodzi, a także bazując na kolekcji fotografii autora publikacji i zaprzyjaźnionych z nim osób.
Przeszłość oświetlona błyskiem magnezji. Zakłady fotograficzne w Piotrkowie Trybunalskim do 1945 roku
- Autor: Jacek Ziętek
- Recenzent: Aleksy Piasta
- Tłumaczenie: Magdalena Cichosz
- Skład i przygotowanie do druku: Zbyszek Gontarek
- Wydawca: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
- ISBN: 978-83-954227-6-8
- Rok wydania: 2022
- Ilość stron: 334
- Wymiary: 172x242mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Jacek Ziętek (ur. 1977) archeolog, historyk, regionalista, wieloletni pracownik Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Piotrkowie. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor kilkudziesięciu książek i artykułów z zakresu archeologii, historii, bronioznawstwa i nunizmatyki publikowanych w prasie fachowej oraz wydawnictwach regionalnych. Aktywny badacz dziejów Piotrkowa Trybunalskiego oraz wielu ekspedycji archeologicznych w Polsce. Jako historyk zajmujący się fotografią jest współautorem dwóch albumów prezentujących dzieje piotrkowskiej fotografii "Historia Piotrkowa i piotrkowian na starej fotografii" tom I i II. Za działalność naukową odznaczony m.in. odznaką honorową "Za zasługi dla kultury polskiej".