Iwona Germanek - Herbarium - wystawa fotografii Muzeum Fotografii Bydgoszcz

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy przy Wyższej Szkole Gospodarki zaprasza 19 czerwca 2026 roku, o godz. 18.00 do Galerii Muzeum na wystawę fotografii Iwony Germanek "Herbarium" laureatki I Biennale Fotografii Bydgoszcz 2025.

Herbarium stanowi zachętę do refleksji nad naszą tożsamością znajdującą się w ciągłej, dynamicznej przemianie, której nieodłącznym elementem jest międzypokoleniowa wymiana pamięci. Transfer ów znamionują jednak raczej powidoki ludzkiej obecności, aniżeli encyklopedycznie dokładne historie. W przewrotny sposób, zielnik Germanek neguje tezę o możliwości stworzenia tradycyjnego, uporządkowanego atlasu wiedzy o nas samych. Artystka kreuje przestrzeń performatywnego archiwum, w którym zderzają się obrazy współczesne i dawne , ślady i pęknięcia, wiedza i niepewność. Obecność łączy się tu z nieobecnością, natomiast całość skąpana jest w przejmująco pięknej a zarazem melancholijnej, palecie fioletów i brązów. (...)

Fragment tekstu kuratorskiego Weroniki Kobylińskiej

Iwona Germanek - artystka wizualna. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii w Czechach. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na pracy z archiwum oraz badaniu relacji międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem więzi rodzinnych. W ostatnich latach jej zainteresowania poszerzyły się o zagadnienia relacji człowieka z przyrodą, pamięci materialnej oraz sposobów, w jakie obrazy i narracje kształtują nasze postrzeganie świata. Autorka publikacji fotograficznych Różowy nie istnieje (2023) oraz Herbarium (2025).

Wystawa realizowana w ramach Projektu FOTON współfinansowanego przez Miasto Bydgoszcz.

Iwona Germanek - Herbarium

piątek 19 czerwiec 2026 18:00

Miejsce wystawy: Muzeum Fotografii
Adres: Karpacka 52 : Bydgoszcz

Lokalizacja:

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.