Książka "Fotografia w praktyce społecznej. Szkice z antropologii wizualnej" Ireneusza Jeziorskiego wydana przez wydawnictwo Akademii Techniczno-Humanistycznej w 2010 pokazuje że Fotografia i film aktywnie współtworzy rzeczywistości społeczną.
To rodzaj badań antropologicznych, trudnych ze względu ich moralny aspekt, ale głównie przez narzędzie, którym się posługują "antropolodzy wizualni" - fotografię.
Socjologowie stosując fotografie i/lub film w swych badaniach odchodzą od poszukiwania jednorodnej i spójnej interpretacji da-nych wizualnych, dopuszczając ich schützowskie intersubiektywne odczytanie. W zgodzie z tym pozostaje perspektywa konstruktywizmu, która sprowadza się do przekonania o aktywnym współtwo-rzeniu rzeczywistości społecznej. To w niej społeczne fenomeny, wraz z ich znaczeniami, są nieustannie „negocjowane” przez aktorów społecznych.
Autorowi w książce nie chodzi o samą wizualność w zdjęciu, która w epoce wzrokocentryzmu ma zasadnicze znaczenie w zdobywaniu wiedzy na temat świata, ale chodzi o jego wymiar, który łączy się z "żywą" rzeczywistością. Zdjęcie pozwala na nowy rodzaj relacji ze światem, z przeszłością, z ludźmii przedmiotami, które być może już należą do przeszłości. Zdjęcie ponadto zawiera swój emocjonalny ciężar, ładunek, który niespodziewanie "wybucha", kiedy pytamy o ten obraz z przeszłości właściwą osobę. Najtrudniej jest więc socjologowi z takim materiałem wizualnym, który wymaga emocjonalnego zaangażowania.
Fotografia w praktyce społecznej. Szkice z antropologii wizualnej
- Autor: Ireneusz Jeziorski
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Techniczno-Humanistycznej
- Rok wydania: 2010
- ISBN: 978-83-62292-37-0
- Typ okładki: miękka
- Liczba stron: 101
- Wymiary: 142x202 mm
- Język publikacji: polski
- Wydanie: pierwsze