Książka "Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag" to zbior jedenastu tekstów inspirowanych esejem "O fotografii". Książka pod redakcją Tomasza Ferenca i Kazimierza Kowalewicza wydana w 2009 roku przez Galerię f5.
Wśród autorów znaleźli się zarówno socjologowie, krytycy, kuratorzy czy pedagodzy np. Sławomir Magala, Marianna Michałowska, Katarzyna Kułakowska, Adam Mazur, Magda Garncarek, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz, Iza Franckiewicz, Ilona Wiśniewska-Weiss, Tomasz Ferenc, Marta Eloy-Cichocka i Kazimierz Kowalewicz.
Od ponad 40 lat książka Susan Sontag "O Fotografii" nieustannie inspiruje do pogłębionej refleksji nad naturą medium oraz społecznymi aspektami funkcjonowania tego medium. Obok książki Rolanda Barthesa "Światło obrazu", jest to najczęściej komentowana, cytowana i analizowana książka opisująca fenomen fotografii.
Nie odnajdziemy u Sontag próby tworzenia teorii fotografii ani nawet próby formułowania takowej odkrywamy jednak liczne i cenne tropy, wątki, myśli spośród, których wiele sformułowano po pierwszy. Sontag rozwinęła przed nami wachlarz tematów, zaprezentowała w swoich esejach obszerny zestaw zagadnień, które na stałe zadomowiły się we współczesnej refleksji nad fotografią. Książka wciąż pozostaje aktualna, jednak od czasów jej publikacji sytuacja uległa zmianie. Pojawiły się nowe technik rejestrowania, obróbki i cyrkulacji obrazów. Prywatne użytki z fotografii są inne, a przede wszystkim intensywniejsze, niż 20 lat temu, w sztuce i teorii fotografii ujawniły się nowe głosy i zjawiska. Idee zaprezentowane przez Sontag nie znajdują jedynie naśladowców i kontynuatorów, istnieją autorzy proponujący zupełnie inne podejście do analizowania fotografii.
Wszystko to nie umniejsza wielkości "O fotografii", a popularność tej książki nie jest wcale mniejsza. Pomijając nasz kraj jest ona w ciągłej sprzedaży w Niemczech, Francji, Anglii i innych krajach. Książki z jedynego polskiego wydanie z 1986 roku od lat mają status białego kruka. Wydaje się, że nadszedł odpowiedni czas, aby krytycznie przyjrzeć się ponownie tej wyśmienitej książce i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co pozostaje w niej wciąż aktualne, a co należy przedefiniować, uściślić, postawić i zbadać w nowym kontekście, a także odnieść do współczesnych osiągnięć szeroko rozumianej teorii fotografii.
Teksty zawarte w książce
- Sławomir Magala - Dzikie Pola współczesnej kultury
- Marianna Michałowska - Sontag Revisited
- Katarzyna Kułakowska - Zdjęcie jako "dowód rzeczowy
- Adam Mazur - Negatywne świadectwo. O fotograficznych sposobach reprezentacji Holokaustu w sztuce współczesnej w kontekście pisarstwa Susan Sontag
- Magda Garncarek - Przymus patrzenia – niechęć widzenia. Jak bez wyrzutów sumienia oglądać fotografie prasowe?
- Ewelina Wejbert - Wąsiewicz - Fotografia i jej niektóre aspekty etyczno- moralne
- Iza Franckiewicz - Czy te zdjęcia mogą kłamać?
- Ilona Wiśniewska - Weiss - Podglądanie warstwy podskórnej
- Tomasz Ferenc - Fascynujące koszmary Diany Arbus
- Marta Eloy - Cichocka - Ballada o Susan i Annie
- Kazimierz Kowalewicz - Małe wprowadzenie do socjologii obrazu. (Wersja S.)
Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag
- Redakcja: Tomasz Ferenc, Kazimierz Kowalewicz
- Recenzent naukowy: Piotr Tobera
- Wydawnictwo: Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna
- Rok wydania: 2009
- ISBN: 978-83921249-5-5
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 240
- Wymiary: 140x205mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Tomasz Ferenc - socjolog, pracownik Katedry Socjologii Sztuki i Edukacji na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jego główne obszary zainteresowań to socjologia sztuki, antropologia wizualna oraz socjologia procesów migracyjnych. Najważniejsze publikacje książkowe: Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012), Architektura Przymusu. Interdyscyplinarne studia nad dyscyplinującymi funkcjami architektury (współred. M. Domański, 2013), Pomniki wojenne. Formy, miejsca, pamięć (współred. M. Domański, 2015), Artystajakoobcy. Fotografie (2014), Dennis biographical story of an American (2014). Redaktor wielu zbiorów tekstów poświęconych fotografii, w tym ostatnio wydanej książki Fotografia i szaleństwo (2017).