Inge Morath (1923–2002) - wybitna fotoreporterka o światowej sławie, która za sprawą przypadku zajęła się fotografią. W latach 50-tych pracowała dla tak renomowanych czasopism jak Life czy Paris Match. Urodzona w Austrii w mieście Graz, ale dorastająca we Francji i Niemczech, po II wojnie światowej rozpoczęła w Salzburgu i w Wiedniu pracę dziennikarki. Jej reportaże o powracających z wojny żołnierzach stały się okazją do nawiązania znajomości z Robertem Capą – jednym z założycieli powstałej w 1947 roku agencji fotograficznej Magnum, której wkrótce stała się członkiem.
Pracując pod pseudonimem w paryskim biurze agencji stawiała pierwsze kroki jako fotografka, a następnie jako asystentka Henri Cartier-Bressona. W czasie prac nad filmem "Skłóceni z życiem" Johna Hustona w roku 1960 poznała pisarza i scenarzystę Artura Millera, z którym dwa lata później wzięła ślub i zamieszkała na farmie w Connecticut. Inge Morath i Artur Miller prowadzili artystyczne życie, w którym było miejsce na wspólne projekty. Tak powstały m.in. książki o podróżach do Rosji czy Chin.
Szerszemu kręgu publiczności Inge Morath jest znana z wielu portretów artystów, z którymi się przyjaźniła. W roku 1991 była pierwszym fotografem nominowanym do “Austrian State Award for Photography”.
Opublikowała wiele książek, m.in.: „Guerre á la tristesse” (Paryż 1955), „Steinberg: Le masque” (Paryż 1966), „In Russia” (Nowy Jork 1969), „Russian Journal 1965 – 1990” (Nowy Jork 1991) oraz „Inge Morath. Das Leben als Photographin” (Wiedeń 1999). Jej fotografie miały liczne wystawy indywidualne w wielu ważnych muzeach na świecie. Publikacje (przez wydawnictwo Edition Fotohof im Otto Müller Verlag): „Salzburg – An Artists View” (Salzburg 1991), „Danube” (Salzburg 1995), „Portraits” (Salzburg 1999), monografia „Inge Morath. Photographs” i „New York” (Salzburg 2002).
Inge Morath zmarła w Nowym Jorku 30 stycznia 2002. {nomultithumb}
Strona fundacji Inge Morath