Grzegorz Zygier - Twoone next - wystawa fotografii

Galeria ZPAF w Krakowie zaprasza w środę 7 października 2020 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Zygiera "Twoone next". Wystawa czynna do 7 listopada 2020 roku.

Wystawa z okazji 40-lecia twórczości artysty, przygotowana wspólnie przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski. Artysta prezentuje czarno-białe fotografie wykonane w ostatnich latach, koncentrując się na problemach formy. W Galerii ZPAF prezentujemy ostatnie prace z cyklu Twoone oraz te, które stanęły u podstawy twórczych poszukiwań artysty.

Mija 40 lat od mojej pierwszej wystawy,bowiem w 1981 roku w ramach działalności grupy SEM pokazałem fotografie na wystawie "Sytuacje irracjonalne". Mija też 35 lat od rozpoczęcia pracy w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Głęboko w mojej pamięci pozostają liczne ważne wydarzenia, które dokumentowałem aparatem lub kamerą - wizyty światowych dostojników i przywódców państw, królów, prezydentów. To niezapomniane chwile, to też lata wspaniałej współpracy z kustoszami, a owocem tego są liczne katalogi, etc.

Powracając do twórczości, to stan wojenny wyzwolił inny potencjał kreatywności, czego ślady z wykorzystaniem różnych środków wyrazu pozostawiam w Kulturze Zrzuty, czy spuściźnie Stacji Pi. Stacja. Natomiast nurt fotografii, który mnie pochłonął,bliski jest konceptualizmowi i analitycznemu spojrzeniu na nośnik zapisu.Negatyw pozwala mi na niekończące się zgłębianie istoty materii fotografii. Tak też dzieje się w przypadku obszernego cyklu fotografii nazwanego kilkanaście lat temu TWOONE. Czym on jest dla mnie? To rodzaj syntezy rzeczywistości - niby dwie, a właściwie już jedna,nowa, zgeometryzowana struktura ze wspólną, zamkniętą pośrodku, nierozerwalną "materią". Pozorna zawodność rejestracji przez "zaciągnięte kadry" to swoista estetyka błędu. Przenikające się kadry kreują inną przestrzeń czy inne przedmioty, można rzec nie-miejsca, nie-obiekty.

Fotografie tego cyklu są kontynuacją "Zestawu autorskiego" zrealizowanego w latach 1986-87. Dwa kolejne kadry, oddzielone od siebie technologiczną pionową przerwą, tworzą nowe spojrzenie. Zdajemy się nie dostrzegać rozdzielającej czarnej linii, by w przekazie dać możliwość balansowania między iluzją a konceptualną analizą. W "Zestawie autorskim" kadry stykają się ze sobą, a w "Twoone" zachodzą na siebie i tworzą pośrodku nierozdzielną treść.

Krzysztof Jurecki - kurator wystawy.

Grzegorz Zygier - fotograf, performer, artysta wideo, w ZPAF od 1987 roku, absolwent Politechniki Krakowskiej. Od 1981 do 1982 roku należał do Grupy Twórczej SEM, w latach 1982-88 związany z ruchem artystycznym Kultura Zrzuty oraz niezależnymi pismami "Tango" i "Hali Gali". Uczestnik i dokumentalista zdarzeń, artystycznych spotkań i plenerów: Teofilów, Nieme kino, Pozdrawiamy urzędników sztuki, Festiwal Sztuki Potrzebnej, itd. W 1990 roku wspólnie z Adamem Rzepeckim i Katarzyną Pochrzęst założył formację "Stacja Pi. Stacja" działającą w zakresie teatru, wideo, performansu, znaną m.in. ze spektakularnych wystąpień podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W 2002 roku powrócił do fotografii analitycznej i konceptualnej realizowanej w cyklach Twoone. W 1988 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa, a w 2009 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obowiązują maseczki i rotacyjny przepływ uczestników.

Grzegorz Zygier - Twoone next

środa 7 październik 2020 18:00

czwartek 8 październik 2020
sobota 7 listopad 2020

Miejsce wystawy: Galeria ZPAF Kraków
: Kraków
Adres: św. Tomasza 24

Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is MB. Only files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodajesz jako

    Podobne artykuły

    Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.