Grzegorz Piaskowski - Bezbramna brama - wystawa fotografii Płocka Galeria Sztuki Płock

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek 13 kwietnia 2022 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Piaskowskiego "Bezbramna brama". Wystawa będzie dostępna do 15 maja 2022 roku. Wstęp wolny.

Jej tytuł został zaczerpnięty z klasycznego chińskiego zbioru 48 koanów, pochodzącego z XIII wieku. To, obok medytacji siedzącej, jedna z metod pracy z umysłem stosowanych w buddyzmie Zen. Ma wyzwalać człowieka z narzuconych sobie schematów i niejako uwolnić z więzienia, w którym zamknął siebie sam. Koan jest spontaniczny, ponieważ takie jest właśnie działanie czystego umysłu. Swoje fotografie autor wystawy traktuje jako wizualne koany, a cały projekt wiąże z osobistym doświadczeniem kilkunastoletniej formalnej praktyki medytacyjnej.

Koan to paradoks, zagadka, którą mistrz zadaje uczniowi, by zatrzymać jego uwarunkowane myślenie, obudzić „umysł przed myśleniem” i otworzyć się na nowe formy doświadczania sformułowanego problemu. Wówczas umysł potrafi postrzec, iż niewzruszona rzeczywistość naszego doświadczenia to w istocie iluzja tworzona przez nawyk. Tak jak fotografia, stwarzająca pozór obiektywnego obrazu rzeczywistości, podczas gdy w istocie jest wynikiem gry światła, optyki i kompozycji. Artystyczny projekt fotograficzny „Bezbramna brama” jest ściśle związany z osobistym doświadczeniem kilkunastoletniej, formalnej praktyki medytacyjnej Grzegorza Piaskowskiego, który w sztuce Zen pędzel i tusz zastąpił obiektywem aparatu. Prawie cały projekt został zrealizowany w Płocku i jego okolicy, co pozwoli odbiorcy "innym okiem" spojrzeć na przestrzenie będące jego codziennym doświadczeniem.

Prezentowany na wystawie wybór 60 fotografii - wizualnych koanów - z jednej strony odwołuje się do znanej symboliki, zwraca uwagę przemyślaną kompozycją, a z drugiej strony ma działać na nas w sposób intuicyjny, wywoływać odczucie podobne do tego, które wywołują dzieła kaligrafów, poetów haiku czy malarzy zenga. Można w pracach Piaskowskiego doszukać się jego zabawy z sensem tytułu i formy, ale jest też obecna głębsza warstwa odwołująca się do zrozumienia intuicyjnego, które trudno opatrzyć nazwą-słowem-etykietą. Jest to zatem połączenie refleksji nad symboliką i doświadczenia chwilowego zatrzymania konceptualnego oceniającego umysł. - Uważność wyraża się poszukowaniem rozwiązań formalnych, w nieustającym ciągu wizualnego doświadczenia, takich, które nie są kopiowaniem nawykowych sposobów patrzenia i fotografowania. W procesie tworzenia ninejszego cyklu dostrzegłem, jak mocno umysł, wzrok, obiektyw był przyciągany do klasycznych kategorii znanych fotografii – informuje Grzegorz Piaskowski.

Grzegorz Piaskowski - etnolog, fotograf, aktywista ekologiczny, nauczyciel medytacji w szkole zen. Laureat konkursów fotograficznych, w tym CBRE Urban Photographer of the Year i ImAge Photography Award. Swoje prace prezentował na festiwalach fotografii i w galeriach, m.in. w w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a także publikował w czasopismach i magazynach, takich jak: Guardian, National Geographic, La Reppublica czy Kontynenty. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, a także państwowych instytucji kultury. Zajmuje się wieloma rodzajami fotografii: uliczną, reportażową, dokumentalną, krajobrazu, portretową, przyrody, architektury i wnętrz, podróżniczą (Indie, Andamany, Turcja, Krym czy Bałkany) i stricte artystyczną (portret, akt).

Grzegorz Piaskowski - Bezbramna brama

Miejsce wystawy: Płocka Galeria Sztuki

niedziela 13 luty 2022 18:00

czwartek 14 kwiecień 2022
niedziela 15 maj 2022

: Płock
Adres: Sienkiewicza 36

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.