Monografia "Aleksander Zakrzewski (1907-1993). Fotografik - wileński i łódzki" której autorem jest Grzegorz Bojanowski to prezentacja twórczości fotograficznej Aleksandera Zakrzewskiego, jego działalności publicystycznej i pedagogicznej, aktywności społecznej - zarówno w okresie wileńskim, jak i po II wojnie światowej w Łodzi. Książka wydana została w 2020 roku przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne.
Nadrzędnym celem powstania publikacji (obok biografii osobistej) jest wszechstronna prezentacja oryginalnej twórczości fotograficznej Zakrzewskiego. Choć niezbyt liczna, była zauważona przez krytykę, pisano o niej w wielu powystawowych recenzjach, znajdowała uznanie. W okresie wileńskim eksponowana w kraju i na europejskich salonach fotograficznych, dziś rzadko pokazywana i nieco zapomniana. Fotografia powojenna stylistycznie i tematycznie tworzyła ciągłość z okresem poprzednim, lecz pozostawała w cieniu wiodących nurtów polskiej fotografii lat 60. i 70. Dzieło Zakrzewskiego jest stosunkowo skromne i nie otwiera nowych horyzontów sztuki fotograficznej, ale warte jest przypomnienia i utrwalenia, choćby po to, by posłużyło do badań czy tworzenia syntez historii fotografii. Jestem przekonany, że w dziejach fotografii łódzkiej (a wcześniej - wileńskiej) biografia, a przede wszystkim twórczość Aleksandra Zakrzewskiego jest wystarczająca bogata, iż nie powinna pozostawać jedynie w pamięci osób mu bliskich. Powinna być trwale obecna w formie publikacji monograficznej, tym bardziej, że mimo niemal półwiecznej działalności fotograficznej i pedagogicznej w naszym mieście, Zakrzewski pozostaje osobą mało znaną, podobnie jak jego fotografia (a wiem to z doświadczenia), nawet przez fotografików. (...)
Grzegorz Bojanowski
Aleksander Zakrzewski (1907-1993). Fotografik - wileński i łódzki
- Autor: Grzegorz Bojanowski
- Redakcja: Grzegorz Bojanowski, Robert Tarczyński
- Projekt okładki: Robert Tarczyński
- Układ graficzny: Robert Tarczński
- Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne\
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-920092-3-8
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 76
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Aleksander Zakrzewski (1907-1993) - fotografik, pedagog, publicysta - członek legendarnego Fotoklubu Wileńskiego powstałego w 1927 roku z inicjatywy Jana Bułhaka (1876-1950), najważniejszej postaci polskiej fotografii artystycznej lat międzywojennych XX wieku. Zakrzewski fotografował od 1925 roku i w krótkim czasie osiągnął sukcesy na wystawach fotograficznych w kraju i za jej granicami. Prace zostały dobrze przyjęte przez krytykę, recenzowane i reprodukowane na łamach wielu czasopism fotograficznych okresu międzywojnia. Tematami jego zdjęć była głównie przyroda i architektura, ujmowane kameralnie. Wartość i artystyczną ekspresję fotografii Zakrzewskiego nadały techniki szlachetne, zwłaszcza kreacyjnie wykorzystywana technika gumy. Autor wielu artykułów poświęconych różnym aspektom fotografii – od techniki, po estetykę i historię – publikowanych w czasopismach fotograficznych. Do 1945 roku mieszkał, pracował i tworzył w Wilnie, absolwent Uniwersytetu Stefana Batorego. Po drugiej wojnie światowej osiadł w Łodzi. Współzałożyciel Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego 1949. Członek ZPAF od 1949 roku, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Pracował w Technikum Fotograficznym w Łodzi w latach 1947-1973.
Książka powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Jest ona dostępna w postaci elektronicznej na stronie wydawnictwa ŁTF.