Książka "Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią 2." to druga część albumu który opracowała Agata Zahuta. Autorka, zebrała kilkaset archiwalnych, często unikalnych fotografii które przedstawiają mieszkańców Frysztaka i okolic.
Spotkanie ze starą fotografią jest fascynującą opowieścią. Odsłania realia życia, którego doświadczali ówcześni mieszkańcy. Spoglądając na dawne fotografie, wchodzimy w klimat minionych czasów, mimo że i my sami przecież uczestniczymy w nieodwracalnym procesie przemijania. Fotografie, sięgające czasów dość odległych i tych bardziej bliskich, często przedstawiają tylko uchwycone mimowolnie chwile, ilustrując życie dawnych mieszkańców tych terenów. Moment uwieczniony na zdjęciu, to nie tylko migawka na kliszy i wspomnienie, ale coś więcej. To zapis emocji i uczuć człowieka odbity na fotografii, równocześnie finezyjne narzędzie do przywoływania świata minionego. Wszystko, co pojawia się na fotografii, już minęło. Odsłonięcie tych zdjęć na kartach albumu jest ożywieniem istnienia ich bohaterów i pretekstem do wspomnień. Zostały one ułożone w taki sposób, by tworzyły swoistą opowieść o epoce. (...)
Agata Zahuta
Fotografie pochodzą od domowych archiwów mieszkańców Frysztaka i okolic Cieszyna, Pułanki, Kobyle, Stępina, Wiśniowa itd. Fotografie do książki były zbierane przez około trzy lata.
Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią 2.
- Tekst: Agata Zahuta
- Koncepcja i dobór zdjęć: Agata Zahuta
- Opracowanie, projekt graficzny i przygotowanie fotografii do druku: Agata Zahuta
- Projekt okładki: Jakub Niedziela
- Wydawca: AGAZAH
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-956532-0-9
- Ilość stron: 296
- Wymiary: 265x212mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Agata Zahuta, urodzona w 1972 roku we Frysztaku. Obecnie mieszka w Krośnie. Absolwentka I LO im. Króla S. Leszczyńskiego oraz Medycznego Studium Zawodowego w Jaśle. Autorka dwóch publikacji albumowych pt. Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią cz. 1 i 2 (2017, 2020). Pasjonatka starej fotografii, regionalistka. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem starych fotografii regionalnych z Frysztaka i okolic oraz poszerzaniem swojego archiwum. W wolnych chwilach przeprowadza wywiady ze starszymi osobami zapisując ich wspomnienia. Interesuje się historią, etnografią i psychologią. Poetycko zadebiutowała w Almanachu Poetyckim VI Polonijnych Spotkań Literacko-Artystycznych (2018). Publikowała wiersze w almanachu Pożegnanie lata pisarzy i artystów (2018), w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów” (2019, 2021) oraz w Antologii Krosno i okolice (2019). W 2023 roku wydała tomik poetycki Lemoniadowe deszcze, który otrzymał Honorową Nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie za najlepszy debiut Podkarpacia 2022. Należy do Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie oraz do Grupy Poetyckiej „Krosno”. Od sześciu lat właścicielka oficyny wydawniczej. W 2022 roku Wydawnictwo AGAZAH zostało nagrodzone Honorową Nagrodą Zarządu ZLP Oddział w Rzeszowie za promocję ambitnej poezji twórców z Podkarpacia. Jako wydawca aktywnie wspiera wydarzenia kulturalne z cyklu Krośnieńskie Spotkania Literackie. Otwarta na ludzi i świat.