Fred Herzog (1930-2019) - fotograf kanadyjski, prekursor fotografii kolorowej oraz ulicznej

Fred Herzog (1930-2019) urodzony w Niemczech, kanadyjski fotograf medyczny, prekursor fotografii kolorowej, którą zainteresował się już w latach 50. i 60. XX wieku. Przez ponad 40 lat wnikliwie obserwował i dokumentował niepozorną Leicą codzienne życie miejskie, na ulicach Vancouver oraz innych miast, podczas podróży na świecie.

Fred urodził się jako Ulrich Herzog w Stuttgarcie w Niemczech 21 września 1930 roku, spędził dzieciństwo w niemieckim mieście Rottweil. Stracił oboje rodziców podczas II Wojny Światowej. W 1946 roku zaczął pracować w firmie swoich dziadków. Rozczarowany zniszczeniami wojennymi i sytuacją w Niemczech, w 1952 roku wyemigrował do do Toronto w Kanadzie, jednak ostatecznie przeprowadził się i zamieszkał w 1953 roku w Vancouver.

Zabrał ze sobą do Kanady aparat fotograficzny Kodak Retina, który wcześniej wymienił za duży składany aparat płytowy, odziedziczony w młodości po swoim wujku. Zaczął robić zdjęcia niemal natychmiast po przybyciu do Toronto. Początkowo zachęcił go fotograf Ferro Shelley Marincowitz, który stał się jego bliskim przyjacielem i mentorem. Przez trzy lata Herzog pracował jako marynarz w Union Steamships, gdzie jego koledzy z załogi nazywali go Fritz, a potem Fred.

W 1957 roku został zatrudniony jako fotograf medyczny w szpitalu św. Pawła w Vancouver. W 1961 został został kierownikiem Działu Foto w Departamencie Biomedical Communications UBC, a w 1970 roku został mianowany zastępcą dyrektora. Herzog został w 1967 roku zatrudniony jako instruktor na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Simona Frasera, a w 1969 został instruktorem na Wydziale Sztuk Pięknych UBC. W latach w latach 1957-1990 na co dzień pracował jako fotograf medyczny, a wieczorami i weekendami wędrował z aparatem po ulicach, dokumentując miejskie życie codzienne tak, jak go obserwował. Fotografował głownie witryny sklepowe, puste parcele, neony, billboardy, kawiarnie i przebywających tam ludzi, doki, dzielnice robotnicze, lotnisko, wymownie przedstawia architekturę ulicy jako ramę interakcji międzyludzkiej, przedstawiając krytyczny i zanikający miejski krajobraz. Podobnie jak Saul Leiter, był wyczulony na chwile bezruchu pośród zgiełku miasta.

Większość prac Freda Herzoga została wykonana na Kodachrome, kolorowym filmie do przezroczy, z którym trudno było pracować w sposób spontaniczny, ponieważ był bardzo trudny do wydrukowania. Użycie koloru przez Herzoga było niezwykłe w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy fotografia artystyczna kojarzyła się niemal wyłącznie z fotografiami czarno-białymi. Pod tym względem jego fotografie można postrzegać jako prekursora "New Colour" wobec takich fotografów jak Stephen Shore i William Eggleston, który zyskał szerokie uznanie w latach 70., oraz prac współczesnych fotografów z Vancouver, takich jak Roy Arden, Arni Haraldsson, Karin Bubaš i Christos Dikeakos.

Herzog był cały czas aktywny na scenie artystycznej Vancouver przez ponad czterdziestu lat, w tym czasie brał udział w wystawach zbiorowych w National Gallery of Canada, Presentation House Gallery, Vancouver Art Gallery i UBC Fine Gallery. Przez dziesięciolecia pozostawał praktycznie nieznany, aż do połowy lat siedemdziesiątych, kiedy technologia druku, pozwalała na wykonywanie archiwalnych fotografii jako wydruków pigmentowych, które pasowały do ​​wyjątkowej kolorystyki i intensywności filmu Kodachrome.

Fred Herzog swoją pierwszą indywidualną wystawę "Fred Herzog: Vancouver Photographs" miał w 2007 roku w Vancouver Art Gallery, w wieku 76 lat, zyskując szerokie uznanie. Niemal z dnia na dzień przeszedł od anonimowości do sławy, a jego pozycja w Vancouver stała się rodzajem mitycznego statusu, szczególnie wśród miejscowej społeczności, która pamiętała miejsca i twarze, które sfotografował. Wystawiał swoje prace zarówno w Kanadzie, jak i za granicą, m.in. na wystawach "Fred Herzog: Photographs" w C/O w Berlinie w 2010 roku, "Fred Herzog: A Retrospective" w Equinox Gallery w Vancouver w 2012 roku, "Eyes Wide Open! 100 Years of Leica Photography" w Haus der Photographie w Hamburgu w 2015 roku, "Photography in Canada. 1960-2000" w National Gallery of Canada w Ottawie w 2017 roku.

W 2010 roku Herzog otrzymał doktorat Honoris Causa na Emily Carr University of Art and Design, a w 2014 roku otrzymał Nagrodę Audaina za całokształt twórczości w dziedzinie sztuk wizualnych.

W 2011 roku ukazała się monografia "Fred Herzog. Photographs", a w 2017 roku zatytułowana "Modern Color".

Fred Herzog zmarł 9 września 2019 roku w wieku 88 lat.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.