Książka "Fotografia. Od dagerotypu do galerii Hybrydy" pod redakcją Danuty Jackiewicz i Zofii Jurkowlaniec, zawiera materiały z pierwszej sesji naukowej z cyklu "Fotografia" zorganizowanej przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Historyków Sztuki w 2002 roku.
Sesja naukowa została zorganizowana dzięki wsparciu ówczesnej Prezes oddziału warszawskiego SHS, profesor Kingi Szczepkowskiej-Naliwajek (1945-2006). Do udziału w konferencji zaproszeni zostali badacze problematyki fotografii prezentujący rozmaite środowiska naukowe: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Warszawski, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzea Narodowe w Warszawie i we Wrocławiu, Galerię Zamek w Poznaniu i Galerię Narodową Zachęta w Warszawie, a także Polską Akademię Nauk. Gównym celem była wymiana myśli i konfrontacja metod badawczych szerokiego gremium autorów. Książka zawiera dorobek spotkania, na którym mówiono o filozofii fotografii i jej kolekcjonowaniu, o wybitnych polskich i francuskich autorach, O realizmie i artyzmie tego niezwykłego medium, a także o sposobach zabezpieczania oraz inwentaryzacji fotograficznego dziedzictwa. W dobie żywego zataczającego coraz szersze kręgi zainteresowania dziejami, a nade wszystko interpretacją fotografii prezentowany tom artykułów stanowi cenne źródło informacji dla studentów, miłośników fotografii oraz naukowców.
Wśród zamieszczonych w opracowaniu 13 artykułów często przewija się historia fotografii, jej fascynujących początków, kiedy to w 1839 roku Louis Daguerre po raz pierwszy utrwalił na posrebrzanej płytce metalowej obraz, do tej pory będący wyłączną domeną malarza. Od tego czasu datuje się obecność fotografii w naszym życiu i jej wpływ na inne sztuki - co stanowi temat tekstów o obecności fotografii w kręgu malarzy z Barbizon czy jej wpływie na współczesną kulturę i sztukę. Sporo miejsca poświęcono także kwestii fotograficznej inwentaryzacji dzieł sztuki (na przykładzie zbioru dawnego urzędu konserwatora zabytków Prus Wschodnich) oraz wybitnym artystom obiektywu: Janowi Bułhakowi, zapomnianemu niesłusznie Kazimierzowi Zagórskiemu - fotografowi Afryki, a także E. Atgetowi. Nie mogło również zabraknąć miejsca w tym tomie dla znanych kolekcjonerów - prekursora na tym polu w Polsce - J. I. Kraszewskiego czy znanych galerii (przypadek Hybryd warszawskich). W dobie żywego i zataczającego coraz szersze kręgi zainteresowania dziejami - stwierdza Danuta Jacewicz we wstępie - a nade wszystko interpretacją fotografii prezentowany tom artykułów stanowi cenne źródło informacji dla studentów, miłośników fotografii oraz naukowców.
Fotografia. Od dagerotypu do galerii Hybrydy
- Teksty: Praza zbiorowa
- Redakcja: Danuta Jackiewicz, Zofia Jurkowlaniec
- Projekt: Katarzyna Dmitrów
- Opracowanie graficzne: Łukasz Pruszko
- Wydawca: Stowarzyszenie Historyków Sztuki
- Rok wydania: 2008
- ISBN: 978-83-88341-40-
- Ilość stron: 152
- Wymiary: 210x297mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze