Galeria Fotografii ZPAF w Wrocławiu zaprasza 5 grudnia 2025 roku, o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii "Obsesje" będącą podsumowaniem rocznej działalności FotoForum, którego założycielkami są Agnieszka Antosiewicz-Mas oraz Aneta Więcek-Zabłotna. Wystawa potrwa do 4 stycznia 2026 roku. Wstęp wolny.
Czym jest obsesja? Być może jest nią natrętna myśl, która nie pozwala zasnąć? Czy pasją tak silną, że staje się drugim oddechem? A może to cichy szept, który z czasem przeradza się w krzyk? Niepokój, który nie daje o sobie zapomnieć? A może jest nią siła napędowa twórczości, która z pasji czyni konieczność, a z patrzenia akt poznania?
Bez wątpienia obsesja prowadzi do świata intensywnych emocji, osobistych fiksacji i niepokojów obrazując różnorodność spojrzeń i tematów – od obsesji ciała, poprzez przestrzeń i rytuał, aż po wewnętrzne demony i fascynacje przemijaniem, stanowiąc intymny zapis walki, lęku, destrukcji, ale również zachwytu i uwielbienia.
Wystawa jest zaproszeniem do zapisu tej podróży – emocjonalnej, wizualnej, nieraz trudnej. Jest też zaproszeniem do fotograficznej wypowiedzi o tym, co nas pochłania – zmysłowo, psychicznie, duchowo. Opowieścią o ideach, lękach, wspomnieniach i rytuałach, które zawładnęły wyobraźnią artystów. Niektóre z tych obsesji będą powtarzalne i rytmiczne jak codzienne nawyki, które z czasem przeradzają się w wewnętrzny imperatyw. Inne będą miały charakter gwałtowny, impulsywny, przejmujący jak namiętność, która nie zna granic. Obsesja gwarantuje bowiem szerokie spektrum artystycznego działania – od aktu tworzenia po obraz destrukcji.
Prezentowana wystawa jest podsumowaniem rocznej działalności FotoForum, którego założycielkami są Agnieszka Antosiewicz-Mas oraz Aneta Więcek-Zabłotna. W ramach tej inicjatywy w 2025 roku prowadzony był cykl spotkań z artystami w Galerii ZPAF we Wrocławiu. W swoim założeniu spotkania te miały na celu nie tylko prezentację twórczości ciekawych artystów, ale również a może przede wszystkim wymianę myśli pomiędzy środowiskiem fotograficznym i jego integrację. Wspólna wystawa wszystkie te cele realizuje jednocześnie, a co ważne dobitnie dowodzi, że wszyscy zaproszeni artyści potrzebują dzielić się swoimi przemyśleniami nie tylko z widzem, ale również pomiędzy sobą. Ich percepcja jest zawsze subiektywna, charakterystyczna dla każdego z osobna, ale i tak spotykają się w jednym punkcie obsesji kreacji.
Aneta Więcek-Zabłotna
Autorzy wystawy: Agnieszka Antosiewicz-Mas, Marek Bułaj, Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch, Agata Grzych, Piotr Komorowski, Michał Konrad, Katerina Kouzmitcheva, Katarzyna Laskus-Stwora, Tobiasz Papuczys, Marek Pieczonka, Łukasz Spychała, Aneta Więcek-Zabłotna, Wojciech Neprosti Potocki.
Kuratorki wystawy: Aneta Więcek-Zabłotna i Agnieszka Antosiewicz-Mas
Fotoforum / Obsesje
Miejsce wystawy: Galeria ZPAF
Adres: św. Marcina 4 : Wrocław
Lokalizacja: