EOEdmund Osterloff (ur. 4 maja 1863 w Gruszczycach k/Sieradza, zm. 23 czerwca 1938 w Radomsku) pionier i współtwórca polskiej fotografii artystycznej. Patron Radomskiego towarzystwa fotograficznego. Fotograf, którego prace porównywano do malarskich dzieł Milleta, Chełmońskiego, Ruszczyca. Wzorował się na malarstwie pejzażowym, adoptując technikę bromoleju. Ta technika ułatwiała mu przekazywanie poprzez obraz fotograficzny wartości duchowych i uniwersalnych.

Lekkie rozproszenie konturu przedmiotów harmonizowało kompozycje. Piękno przedstawianego w pejzażach świata wzmacniały postaci ludzkie będące jedynie elementem sztafażu. Autor ograniczał świadomie efekty charakterystyczne dla fotografii: momentalność i konkretność faktów. Przekonywał umiejętnie widza wartości własnej wizji i głębi emocjonalnego zaangażowania. Pochodził w rodziny wywodzącej się ze Szwecji, której polska linia datuje się od ok. 1835 roku. Był dzieckiem z trzeciego małżeństwa Karola Augusta Osterloffa, właściciela dóbr m.in. na warszawskim Grochowie. Kształcił się w gimnazjum realnym w Kaliszu, a następnie w Szkole Handlowej Kronenberga w Warszawie. Za działalność w kółkach socjalistycznych i partii "Proletariat" aresztowany w 1884 r. i skazany w zbiorowym procesie L. Waryńskiego i przywódców partii na dwa lata więzienia. Po odbyciu kary w Cytadeli wydalony z Kongresówki do Tyflisu, gdzie pozostawał pod policyjnym nadzorem i pracował jako nauczyciel języka niemieckiego (znał także j. rosyjski, francuski i angielski). Po kilku latach wyemigrował do Południowej Afryki wraz z żoną Natalią i dwójką dzieci. Zajmował się farmerstwem do wybuchu wojny angielsko-burskiej.

Od roku 1900 mieszkał w Szwajcarii, a następnie krótko w kraju, skąd ponownie udał się do Gruzji (Tyflis). Pracował jako nauczyciel i zajmował się fotografią, utrzymując kontakty z miejscowym środowiskiem artystycznym. W latach 1905-1914 wysyłał swoje prace na międzynarodowe wystawy. W roku 1921 powrócił do niepodległej Polski i osiadł najpierw w Drohiczynie, potem w Milanówku. 0d 1925 mieszkał w Radomsku - dzisiaj jest patronem tamtejszego towarzystwa fotograficznego, które co dwa lata organizuje ogólnopolski konkurs im. E. Osterloffa. Od 1931 należał do Fotoklubu Polskiego , zrzeszającego artystów uprawiających fotografię jako niezależną sztukę. Większość jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Bibliografia

  • "Fotograf Polski" 1938 nr 6.
  • Edmund Osterloff 1863- 1938. Fotografie, katalog wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1980)
  • H.Murza- Stankiewicz, Może mnie teraz zrozumiecie.., "Foto" 1981 nr 3.
  • Edmund Osterloff 1863-1938, katalog wystawy w Muzeum Regionalnym w Radomsku (1992)

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.