Czas w kadrze zatrzymany. Edward Janusz i jego fotografie - album fotografii - Fundacja Rzeszowska 2018

Książka "Czas w kadrze zatrzymany. Edward Janusz i jego fotografie" zawiera w większości dotąd nie publikowane zdjęcia, prezentując blisko stuletnią historię działalności i dziedzictwo zakładu fotograficznego Edwarda Janusza w Rzeszowie. Książka została wydana w 2018 roku, przez Fundację Rzeszowską.

Fotografia - cudowne dziecko XIX w., które świat przywitał z takim entuzjazmem, stało się źródłem wiedzy o minionej epoce. Stare szklane klisze z rzeszowskiego zakładu fotograficznego mojego pradziadka c. k. nadwornego fotografa Edwarda Janusza, które po latach ujrzały światło dzienne, wywołały we mnie tęsknotę za klimatem tamtych lat i chęć przywołania raz jeszcze echa przeszłości i piękna czasów minionych. (...)

Elżbieta Kaliszewska

Edward Janusz (1850-1914) student Politechniki Lwowskiej, później oficer w armii austriackiej, wreszcie od 1880 roku fotograf, członek Towarzystwa Fotograficznego Wiedeńskiej Akademii Nauk. Założyciel rzeszowskiego zakładu, który pod szyldem E. Janusz działał w latach 1886-1951, prowadzony początkowo przez żonę Leopoldynę, a później do lat 70-tych XX wieku przez córki Helenę i Marię. Kronikarz codzienności, który wszystkim swoim fotografiom nadawał wymiar uniwersalny, nie pozbawiony artystycznego spojrzenia, a przez to ponadczasowy. O nieprzemijalności jego prac świadczy doskonałość warsztatu, umiejętność łączenia różnych technik i różnorodna tematyka. Pozostało bogate archiwum, na które złożyła się praca trzech pokoleń, liczące około 36 tysięcy szklanych klisz, kilka tysięcy błon fotograficznych oraz ponad 2 tysiące fotografii różnych formatów. Zdjęcia przedstawiają tysiące ówczesnych mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz obrazy zmieniającego się na przestrzeni dziejów miasta.

Zbiór ten jest jedynym w swoim rodzaju i jednym z największych w kraju (obecnie w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie).

Czas w kadrze zatrzymany. Edward Janusz i jego fotografie

  • Tekst: Elżbieta Kaliszewska
  • Dobór zdjęć z komentarzem: Krystyna Krzysztofowicz
  • Tłumaczenie: Małgorzata Kaliszewska
  • Korekta: Oliwia Piotrowska
  • Koordynator projektu: Ilona Dusza Kowalska
  • Wydawca: Fundacja Rzeszowska
  • Współpraca Agencja Wydawnicza KALIGRAF
  • ISBN: 978-83-951041-1-4
  • Rok wydania: 2018
  • Ilość stron: 204
  • Wymiary: 210x297mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Elżbieta Kaliszewska - prawnuczka Edwarda Janusza z wykształcenia biolog, absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktor nauk technicznych, artysta fotografik, zasłużony działacz kultury. Wspólnie z mężem prowadzi Agencję Wydawniczą Kaligraf i drukarnię. Fotografia, to od wielu lat jej pasja życiowa związana z wielopokoleniową tradycją rodzinną; szczególnie chętnie fotografuje naturę, pejzaże i konie. Jest członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych (DSAFiTA) i współzałożycielem światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych (ŚSAFiTA), a także redaktorem technicznym wydawanego przez stowarzyszenie czasopisma OBSCURA. Zdjęcia jej autorstwa publikowane były w wydawnictwach albumowych, książkach, kalendarzach oraz krajowych i zagranicznych czasopismach, związanych z jeździectwem i hodowlą koni (przez ponad 12 lat była stałym współpracownikiem Konia Polskiego). Elżbieta Kaliszewska ma na swoim koncie udział w międzynarodowych konkursach fotografii oraz prezentowała kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju oraz udział w wystawach zbiorowych za granicą (Belgia, Niemcy, Włochy, Tajwan, Japonia).

Krystyna Krzysztofowicz (1922-1997) wnuczka Edwarda Janusza doktor nauk technicznych, dyplom czeladnika i mistrza fotografii uzyskała w rodzinnej firmie Edward Janusz w Rzeszowie, gdzie była zatrudniona do końca okupacji. Absolwentka wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracownik naukowy, wybitny specjalista z zakresu elektrorafinacji miedzi i korozji metali. W dorobku naukowym około sześćdziesięciu publikacji, patent i liczne wnioski racjonalizatorskie w hutnictwie. Fotografia była dla niej nie tylko pierwszym zawodem, ale wielką miłością i pasją jej życia. Pomysłodawczyni i inicjatorka niniejszego wydawnictwa.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.