Cyprian Tadeusz - urodził się w 1898 roku w Zabłotów k. Śniatynia - prawnik, profesor Uniwersytetu Poznańskiego. Do gimnazjum uczęszczał we Lwowie. W czasie I wojny światowej służył we francuskim lotnictwie. Czołowa postać polskiej fotografii. Swą twórczość rozpoczął w 1913 roku zdjęciami krajoznawczymi z Huculszczyzny. Debiutował cyklem zdjęć krajobrazowych w 1919r. w "Tygodniku Ilustrowanym", a jako publicysta fotograficzny wystąpił na pierwszym wszechpolskim Zjeździe Fotograficznym w Poznaniu w 1923r. z wykładem "Nowoczesna fotografia artystyczna". Od tej pory jego nazwisko figurowało pod wszystkimi artykułami w czasopismach z całego świata. Na wszystkich wystawach krajowych i licznych zagranicznych zdobywał nagrody. Na początku 20-tych XX w. w Poznaniu wspólnie z Tadeuszem Wańskim (1894-1958) oraz Bolesławem Gardulskim (1885-1961) tworzą nieformalną grupę artystyczną "Trójlistek". 

 

 
W 1925 roku objął redakcję miesięcznika "Polski Przegląd Fotograficzny" współpracując jednocześnie z "Fotografem polskim" i "Miesięcznikiem Fotograficznym". Był członkiem, założycielem Fotoklubu Polskieg o oraz Fotoklubu Warszawskiego, od 1938 roku - wiceprezesem Ogólnopolskiego Związku Towarzystw Fotograficznych.
 

Jednocześnie z pasją fotograficzną realizował swoje życie zawodowe. W 1922 roku ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1925 roku został sędzią grodzkim w Poznaniu, następnie sędzią okręgowym, a w 1938 prokuratorem Sądu Najwyższego w Warszawie.

We wrześniu 1939 roku, jako oficer lotnictwa Tadeusz Cyprian znalazł się we Francji. Jego wojenny szlak, z nieodstepną kamerą fotograficzną prowadził przez Grecję, Afrykę i Wielką Brytanię. Po wojnie jako wybitny znawca prawa karnego, był delegatem rządu polskiego na procesie w Norymberdze. Póżniej występował często jako współautor książek o tym procesie.

Po powrocie do kraju pracował jako prokurator Sądu Najwyższego i wykładowca w Centralnej Szkole Prawniczej w Warszawie. Był kierownikiem katedry prawa karnego Uniwersytetu A.Mickiewicza w Poznaniu.

Tadeusz Cyprian był mistrzem fotografii krajobrazowej. Niestrudzony animator fotografii polskiej uczestniczył po wojnie w wielu wystawach w kraju i za granicą. Był polskim korespondentem zagranicznym pism poświęconych fotografii, a także, autorem licznych podręczników o tematyce fotograficznej, "Podręcznik fotografii dla początkujących" napisany wspólnie z Bolesławem Gardulskim. W sumie ukazało się 27 publikacji książkowych jego autorstwa, które do dzisiaj służą młodym pokoleniom fotografujących. Poza fotografią artystyczną, zajmował się także fotografią - dokumentalną - (utrwalił chociażby bombardowanie Londynu w czasie drugiej wojny czy zdjęcia z procesu norymberskiego), lotniczą oraz podróżniczą.

Tadeusz Cyprian był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików ( nr. leg 4) oraz członkiem Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w Wielkiej Brytanii. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii, z okazji 50 lecia pracy twórczej otrzymał w 1963 roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 1974 roku odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Za działalność prawniczą i fotograficzną otrzymał Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Cyprian zmarł 8 sierpnia 1979 roku.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.