Erazm Ciołek, urodzony 1937 w Warszawie - fotograf, fotoreporter, członek SDP, ZPAF i ZAiKSu. Mocno związany ze środowiskiem plastyków. Jednak w latach 1980 - 1992 poświęcił się fotograficznej rejestracji wydarzeń politycznych i społecznych w Polsce. Był jednym z nielicznych, którzy nie ulękli się represji i fotografowali rzeczywistość tamtych lat.

Zdobył zaufanie Solidarności i uczestniczył, (często jako jedyny fotograf), w tajnych spotkaniach tworzącej się państwowości. Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych z lat 1980-1989, które pokazał: w Polsce 12, Niemczech 7, w Anglii, Francji, Szwecji, Bułgarii, Słowacji, Białorusi. Wydał 2 albumy czasu Solidarności. Jest bohaterem 3 filmów TVP pokazujących jego sylwetkę i dorobek. Jest autorem kilkunastu wystaw z podróży z Egiptu, Grecji, Libanu, Nepalu, Nikaragui, Azerbejdżanu, Kuby (album 2007r.) Był pierwszym w Polsce fotografem, który pokazał na wystawie ponury świat narkomanów - mieszkając z nimi w 1981 r.

Jest autorem zdjęć między innymi: Zbigniewa Bujaka, Bronisława Geremka, Andrzeja Gwiazdy, Wojciecha Jaruzelskiego, Jacka Kuronia, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Adama Michnika, Kazimierza Orłosia, Anny Walentynowicz, oraz Stefana Wyszyńskiego.

Wśród licznych nagród, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za aktywną działalność dziennikarską lat 80-tych, oraz w 2008 r. jako pierwszy fotoreporter w Polsce otrzymał najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Laur SDP 2007.

Erazm Ciołek zmarł 13 listopada 2012 r. w Warszawie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.