Chris Niedenthal - Tu i teraz - wystawa fotografii III Rzeszowski Weekend Fotografii Patrz!Szeroko

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza 16 września 2021 roku, o godz. 18.30 na wernisaż fotografii "Tu i teraz" której autorem jest Chris Niedenthal. Wystawa odbywa się w ramach III Rzeszowskiego Weekendu Fotografii Patrz!Szeroko. Wystawa potrwa do 1 października 2021 roku.

Tu i teraz to wystawa o Polsce ostatnich pięciu lat. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość praktycznie do dziś. Nie jest to oczywiście pełen obraz tego czasu, lecz moje osobiste spojrzenie – głównie na protesty i demonstracje Polaków, które wielokrotnie i konsekwentnie odbywały się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego czy Sądu Najwyższego.

Do pewnego stopnia jest to portret zatrwożonych twarzy ludzi, którzy przeciwstawiają się trwającym, niepotrzebnym procesom demontażu ich kraju. Ale są tu też i inne fotografie: protestujących policjantów, uczestników Marszów Niepodległości czy Marszu Równości; zamaskowanych z powodu pandemii żołnierzy, czy zwolenników Prezydenta Andrzeja Dudy, okazujących swoje poparcie dla jego kandydatury w trakcie konwencji wyborczej w 2020 roku.

Taka właśnie – w moim subiektywnym postrzeganiu – jest Polska. Tu i Teraz.

Chris Niedenthal

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. "wolny strzelec", na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. W Polsce ukazało się sześć albumów z jego fotografiami: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ 2004), “13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse 2006), i “In Your Face" (Edition Fototapeta 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989" (BOSZ 2015), “1989. Rok Nadziei" (BOSZ 2017) i “Niedenthal Chopin" (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016). W 2011 roku ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy).

Uwaga! W wernisażu mogą uczestniczyć osoby zdrowe, nie mające kontaktu z osobami chorymi na COVID-19, nie objęte kwarantanną ani nadzorem epidemicznym. Wejście na wernisaż wyłącznie w maseczkach ochronnych, po uprzednim zdezynfekowaniu dłoni.

W związku z aktualnymi obostrzeniami w zakresie minimalnej powierzchni na jedną osobę limit osób, które mogą uczestniczyć w wernisażu wynosi 9. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, które muszą przy sobie posiadać zaświadczenie o szczepieniu bądź certyfikat COVID-19.

Chris Niedenthal - Tu i teraz

Miejsce wystawy: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

czwartek 16 wrzesień 2021 18:30

piątek 17 wrzesień 2021
piątek 1 październik 2021

: Rzeszów
Adres: 3 Maja 9

Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is MB. Only files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodajesz jako

    Podobne artykuły

    Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.