Monografia "Krok w nowoczesność" poznańskiego artysty Bronisława Schlabsa, prezentująca bogaty dorobek twórczy. Książka została wydana w 2012 roku, przez Fundację 9/11 Art Space.
Abstrakcyjne fotogramy Bronisława Schlabsa niezaprzeczalnie stanowią jedno z najważniejszych osiągnięć polskiej fotografii przełomu lat 50. i 60., stając się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. W konsekwencji dość szybko upowszechniła się jednostronna ocena jego działalności, czego wymownym świadectwem są sądy Stefana Poradowskiego, zawarte w piśmie rekomendacyjnym wystosowanym w 1961 roku z ramienia Delegatury Poznańskiej ZPAF do Zarządu Głównego organizacji, w którym czytamy: "prace Schlabsa wykazują bardzo poważny poziom techniczny i artystyczny, wykazując mimo pewnego ograniczenia założeń twórczych ciekawą i wartościową indywidualność artystyczną. Przypuszczam, iż w ramach naszej organizacji ob. Schlabs pogłębi jeszcze więcej swą indywidualność oraz nabierze większej wszechstronności w różnorodności nowszych technik fotograficznych". Należy jednak zaznaczyć, że ten okres dojrzałej twórczości Schlabsa poprzedzony był szeregiem poszukiwań, charakteryzujących się nie tylko wielością podejmowanych tematów, ale również eksploracją różnorodnych sposobów i form obrazowania o niejednokrotnie awangardowej proweniencji. (...)
Maciej Szymanowicz
Krok w nowoczesność / Step into contemporaneity
- Fotografie: Bronisław Schlabs
- Teksty: Dorota Łuczak, Maciej Szymanowicz, Magdalena Wróblewska
- Redakcja: Anna Borowiec, Magdalena Piłakowska
- Datowanie fotografii: Dorota Łuczak, Maciej Szymanowicz
- Reprodukcje: Zygmunt Gajewski
- Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert
- Wydawca: Fundacja 9/11 Art Space
- Rok wydania: 2012
- ISBN: 978-83-934071-2-5
- Ilość stron: 224
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Bronisław Schlabs (1920-2009) fotograf, malarz, inżynier budownictwa - absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz ZPAF. W latach 50. XX wieku, podejmował śmiałe eksperymenty w zakresie tworzywa i form przekazu w obszarze fotografii i obrazu. W Polsce był prekursorem fotografii abstrakcyjnej i malarstwa strukturalnego (materii). Był organizatorem słynnego Pokazu Zamkniętego w Gliwickim Oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach (Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs - 1959 roku). Uczestniczył na przełomie lat 50./60. XX wieku w najważniejszych wystawach fotografii w Niemczech i USA. W 1962 roku, po śmierci żony, zawiesił działalność twórczą, choć nadal fotografował. W 1975 roku wrócił do fotografii, tworzył łącząc technikę malarską z fotografią. Prace artysty znajdują się w zbiorach MOMA w Nowym Jorku, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Folkwang Museum w Essen, Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Podobne artykuły: