Album fotograficzny "Kazimierz" którego autorem jest Bogdan Frymorgen wydany w 2018 roku to fotograficzna medytacja na temat relacji człowieka z ważnym miejscem na ziemi. To wizualny esej, osobisty w przekazie i oszczędny w formie. Wzbogacony słowną narracją autora w językach polskim i angielskim.
"Niektóre widoczne na zdjęciach miejsca już wyglądają inaczej. Z innymi stanie się to niebawem. Ten album jest jedynie wycinkiem historii. Za kilka lat może przedstawiać świat, którego nie ma. Już raz przecież umarł" – zaznacza Bogdan Frymorgen we wstępie do książki.
To już drugie wydanie książki o Kazimierzu. Pierwsza była bez słów – tę już opatrzyłem w słowa. Są subiektywne i osobiste. Obrazują moją relację z Kazimierzem – wyostrzoną percepcje na zmiany. Nie potrafię ich zatrzymać, ale staram się je opisać. Krótko i lakonicznie. Tak, by nie konkurowały ze zdjęciami. Czasami to są mikroskopijne historie, czasami zwykle opisy miejsca. Ale gdzieś miedzy wierszami przemycam to, co czuję. Nie jestem kronikarzem Kazimierza. Schwytałem w obiektywie zaledwie sekundę jego historii. Skupiam się także na tym niedawnym PRL-owskim rozdziale. To miejsce przeobraża się na naszych oczach. Warto to rejestrować, bo jutro zdjęcia zrobione dziś będą już archiwalne. A za rok o pewnych rzeczach można zapomnieć. Wystarczy spojrzeć na fotografie sprzed wieku, jak bardzo nas fascynują - mówi Bogdan Frymorgen.
Zdjęcia poświęcam pustce, jaka moim zdaniem wciąż panuje w pożydowskiej dzielnicy Krakowa. Pustka, która gdzieś tam się pląta po zaułkach, uliczkach czy podwórkach. Pustka, której nikt i nic nigdy nie wypełni, nie do tego stopnia, by Kazimierz ponownie był taki jak kiedyś. Oczywiście. Ta dzielnica jest częścią nowoczesnego miasta, które nazywa się Kraków i cały czas się rozwija. Pojawiają się nowe restauracje i puby. Odwiedzają ją turyści z całego świata. Tętni życiem. Idąc po Kazimierzu w sobotę wieczorem można mieć wrażenie, że to jest Champs Élysées w Paryżu. Ale mnie ten Kazimierz nie interesuje. Bardziej ten zatrzaśnięty w odrapanych podwórkach. Skulony z racji swej historycznej traumy - dodaje.
Bogdan Frymorgen - Kazimierz
- Autor: Bogdan Frymorgen
- Rok wydania: 2018
- Format: 300 x 300 mm mm
- Ilość stron: 84
- Typ okładki: twarda
- Wydanie: I
Bogdan Frymorgen - producent i dziennikarz radiowy, jest brytyjskim korespondentem Radia RMF FM. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1986 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Mieszka z żoną i dwoma synami w Londynie. Wspołpracował z polską sekcją BBC World Service, tworząc autorskie audycje o tematyce muzyki poważnej. Od wielu lat związany z instytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu. Autor kilku wystaw fotograficznych w Krakowie, Lublinie, Bielsku-Białej i Lanckoronie. Kurator sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Członek rady nadzorczej Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Autor kilku albumów fotograficznych "Lanckorona", "Kazimierz bez słów", "Bush House - The Tribute".